مجله گردشگری

دشت ارغوان دره مشهد

ارغوان دره

 کمی بیش‌تر از ارغوان

ارغوان با نام علمی Cercis siliquastrum درختی‌ست با شکوفه‌های بنفش و برگ‌های قلبی شکل که از همین روی به درخت عشق (Love Tree) معروف شده است.
درختان عشق عموما ارتفاعی بین ۳ تا ۱۰ متر دارند و اغلب، برگ‌ها پس از ظهور کامل گل‌ها روییده می‌شوند.
گل‌های ارغوان را تقریبا در تمامی قسمت‌ها حتی تنه درخت می‌توان دید.
ارغوان درختی خزان‌دار با شکلی مدور و شاخه‌های نامنظم است و رشدی کند دارد.
این درخت برای رشد نیاز به آفتاب دارد و البته به سرما نسیتا مقاوم است.
میوه‌های این درخت کپسولی شکل اند و بر روی درخت باقی می‌مانند.
درخت ارغوان بسیار نسبت به خاک و هوای آلوده شهری مقاوم است، به همین دلیل این درخت بنفش را در سطح شهر به کرات خواهید دید.

تفریح در دره عشق، ارغوان

و حالا رسیدیم به ارغوان دره! از ماشین پیاده می‌شوید و منظره‌ برکه‌ها و درختان ارغوان بنفش چشم را مجذوب خود می‌کند.
گزینه‌های پیش رویتان در ارغوان دره پیاده‌روی در داخل درّه، کوه‌نوردی، عکاسی و یا اسکان در کنار برکه، رود و درختان ارغوان است.
ما ترجیح دادیم گزینه اول و دوم را ترکیب کنیم و همان طور که درون دره را طی می‌کنیم، گه‌گاهی به دامنه‌ها رفته و ارغوان‌ را از نزدیک دریابیم.
پس از ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پیاده روی به انبوهی از درختان چنار و چشمه‌ و رودی زلال می‌رسید. محلی دنج برای استراحت.
گرچه بعضی همین مسیر را هم با ماشین می‌آمدند و همین جا اسکان گزیده بودند.

آب و هوا در ارغوان دره

همان طور که گفتم ارغوان دره در ییلاقات اطراف شهر مشهد واقع شده و این یعنی همیشه در طول سال این مکان سردتر از آب و هوای مشهد است. بنابراین هرگاه عزم گردش در ارغوان دره را کردید با توجه به آب و هوای مشهد، پوشش بیش تری را برای ارغوان دره در نظر بگیرید.
و از آنجا که آب و هوای مشهد بسیار متغیر است، پیش از حرکت تنها به وضعیت آب و هوای همان روز یا روز آینده توجه کنید و پوشش مناسب را انتخاب کنید.

دشت ارغوان دره مشهد

بهترین فصل سفر به ارغوان دره

اوج زیبایی دشت بنفش‌ درختان عشق، به هنگام مرحله گل‌دهی کامل است. یعنی زمانی که وارد این دره رویایی می شوید، درختان ارغوان را پر از گل ببنید و شکوه ارغوانی را از نزدیک لمس کنید. خوب است بدانید که اغلب از شروع گل‌دهی این درختان تا گل‌دهی کامل آن ها، یک هفته فاصله است.
تاریخ گلدهی درخت‌های ارغوان در شهر مشهد، بسته به میزان گرمی هوا، از اوایل تا اواسط فروردین متفاوت است. دلیل این تفاوت زیاد، گرم‌ شدن کره زمین، ناپایداری آب و هوا و تغییرات نامعمول جوی است.

تشخیص بهترین زمان سفر

از آن‌جایی که آب و هوای ارغوان دره نیمه کوهستانی‌ست و اغلب چند درجه ای از خود شهر مشهد سردتر است، برای تخمین زمان سفر، می‌توان زمان گل‌دهی ارغوان های مشهد را مد نظر قرار داد. معمولا پس از یک تا دو هفته از گل‌دهی درختان ارغوان در مشهد، زمان گل‌دهی درختان عشقِ پارک جنگلی فرا می‌رسد.
به طور مثال در سال ۹7، در هفته سوم فروردین ظهور گل‌های ریز و بنفش ارغوان را در پارک جنگلی شاهد بودیم. اما امسال و در سال ۹8، آب و هوای سردتری را در شهر شاهد هستیم. گل های ارغوان در سطح شهر مشهد به تازگی باز شده اند و انتظار می رود در فصل اردبیهشت، جشن بنفش درختان ارغوان برپا شود.

 ارغوان دره کجاست ؟

ارغوان دره در نزدیکی مشهد و ییلاقات طرقبه و جاغرق قرار دارد.
پس برای رسیدن به ارغوان دره راه بیوفتید به سمت طرقبه.
کمی بالاتر از میدان دوم طرقبه به دو راهی طرقدر و جاغرق می‌رسید که خوشبختانه اخیرا تابلوی ارغوان دره را نیز در سر این دو راهی اضافه کرده‌اند، بنابراین محال است از دستش بدهید.
به سمت طرقدر و ارغوان دره می‌روید. از این دو راهی تا دو راهی دوم، مسیر پیچ در پیچی و شیبی پیش رو دارید که حدودا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه راه است. تابلوی این دو راهی در سمت چپ و روی دامنه کوه قرار دارد.
از دو راهی دوم تا پایین دره با ماشین، حدود ۷ تا ۸ دقیقه راه در پیش دارید. 

 

وسایل مورد نیاز

برای بازدید از درّه، نیاز است تا پیاده‌روی یا کوه‌نوردی داشته باشید، پس اول از همه کفش مناسب یادتان نرود.
در بهار به سبب ریزش باران‌های بهاری گاه و بیگاه برکه‌های آب شیرینی می‌بینید، اما نویسنده از میزان سلامت آب مطمئن نیست، پس از شهر با خود آب‌معدنی بیاورید. گرچه پس از طی مسافتی ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پیاده روی از پارکینگ به چشمه آب شیرین می‌رسید که آشامیدنی‌ست.
گشت و گذار در ارغوان‌دره می‌تواند نیم ساعت باشد یا بیش از سه تا چهار ساعت، که کاملا به علاقه و خوشآمد شما برمی‌گردد. خانواده‌های زیادی هستند که یک روز از آخر هفته را به همراه صبحانه و ناهار در این پارک می‌گذرانند، و هستند کسانی که تنها با گشتی یک ساعته راضی می‌شوند. پس اگر دوست‌دار طبیعتید، به فکر ناهار خود هم باشید.

بکر مانند دره ارغوان

از خصوصیات بارز ارغوان دره، تمیزی چشمگیر و قابل توجه کل دشت است. خوشبختانه در سال‌های اخیر پس از یک حرکت دسته جمعی یک گروه فعال محیط زیست، زباله‌های درون دره و دشت پاکسازی شدند.
پس از آن با همکاری گردشگران و افراد مربوطه، پاکیزگی دشت حفظ شده است و تعدادی سطل زباله نیز بر روی دامنه‌های کوه تعبیه شده است.

نتیجه تصویری برای دشت ارغوان

ارغوان بافی

در گذشته از شاخه‌های ارغوان به جهت ساخت و در واقع «بافت» سبد‌ها و ظروف خانگی استفاده می‌شده، از همین روی نیز به آن ارغوان‌بافی می‌گویند. تولیدات حاصل از ارغوان استحکام زیادی دارند و به نسبت محصولات حصیری ماندگاری بیش‌تری دارند. به جهت آماده سازی شاخه‌های ارغوان، ابتدا آن‌ها را در آب خیسانده تا ارتجاعی شوند و سپس به ساخت محصولات می‌پردازند.
در هنگام برگشت از ارغوان دره، مغازه‌های فروش بافه‌های ارغوانی را در طرقبه به وفور می‌بینید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

1 نظر در “دشت ارغوان دره مشهد

  1. Etkbhm گفت:

    buy levaquin 250mg online cheap cost levaquin 250mg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *