اخبار گردشگری مشهد

خیابان «ارگ» مشهد با 10 پروژه احیا می شود

 

طبق اعلام شهردار منطقه ۸، علاوه بر اجرای بازسازی نمای ساختمان تاریخی «به نشر»، قرار است برای احیای خیابان زیبای ارگ، ۹ پروژه دیگر نیز در این خیابان اجرا شود. کلنگ ساخت خیابان ارگ در سال ۱۳۰۷ و به بهانه حضور مهمانان کنگره هزاره فردوسی در مشهد به زمین خورد و ارگ ظرف مدت کوتاهی، در سال ۱۳۱۳ به بهره برداری رسید.

این خیابان تازه تأسیس که از میدان شهدا تا دروازه قدیم شهر در میدان ده دی احداث شده بود، به سرعت و با احداث سینما‌ها و سالن‌های تئاتر مختلف، کافه‌ها و مغازه‌های مختلف و البته کوچ سازمان‌ها و ادارات دولتی و کنسولگری‌ها به آنجا، به مرکز اداری و تفریحی مشهد تبدیل شد. ارگ البته به مرور زمان و با توسعه شهر مشهد و احداث خیابان‌های دیگر، رفته رفته کارکرد خودش را از دست داد و چهره اش در طول این سال‌ها با آنچه که در ۵۰ تا ۶۰ سال گذشته بود تغییر کرده است.

گل سرسبد ۸ راسته تاریخی مشهد
بازسازی و بازپیرایی خیابان ارگ به این دلیل اهمیت دارد که در این خیابان بیش از ۱۶ بنای ثبت ملی شده و بیش از ۱۵ بنای واجد ثبت وجود دارد. همچنین ارگ در روزگار رونق خودش میزبان اولین‌های شهر مشهد، از سوپر مارکت و پاساژ و دفتر بیمه گرفته تا درمانگاه خصوصی و دفتر رادیو بوده است و به همین دلیل از حدود ۱۰ سال پیش، بازسازی و احیای هویت قدیم ارگ همیشه مطرح بوده است، اما هر بار بنا به دلایل نامشخصی به هیچ سرانجامی نرسیده است.

۲۷ مهر ماه سال ۱۳۹۷ مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان اعلام کرد که عزم این سازمان برای احیای ۸ گذر تاریخی مشهد جدی است و گل سرسبد این بازسازی‌ها ارگ خواهد بود. بازسازی و احیای ارگ حدود دو سال بعد و در اولین جلسه کمیته بازآفرینی ابنیه تاریخی مشهد به تصویب رسید و ۲۱ بهمن ماه همان سال شورای شهر مشهد پروژه تهیه طرح مرمت و بسته اقتصادی بهره برداری از محله ارگ را به مصوبه بسته تشویقی تسهیلگری احیا و مرمت آثار تاریخی و بنا‌های واجد ارزش شهر مشهد در محلات تاریخی الحاق کرد تا پروژه مهم احیای ارگ به طور رسمی و با بازسازی نمای ساختمان به نشر که یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترین بنا‌های این راسته است، آغاز شود.

۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی
شهردار منطقه ۸ مشهد با بیان اینکه جداره سازی نمای به نشر یکی از اولین گام‌ها برای احیای خیابان ارگ است، گفت: کار بازسازی نمای این ساختمان قدیمی از اردیبهشت آغاز شد و تاکنون بازپیرایی نمای ساختمان به نشر ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. در این عملیات باید ۲۷۵ متر مربع نماسازی انجام شود.

حسین عبدا…  زاده افزود: جداره سازی و بازپیرایی بنا‌های ثبت شده و دارای ارزش خیابان ارگ در دستورکار شهرداری منطقه و سازمان بازآفرینی قرار دارد و این بنا‌های قدیمی باید به اصالت خودشان برگردند؛ همانند کوچه آیت ا… خامنه‌ای و نمای مسجد حاج داداش و خانه مدقق در این محور تاریخی که به چیزی که در گذشته بود بازگشت.

وی همچنین از بازپیرایی جلوخان خیابان جنت در محور ارگ خبر داد و افزود: یکی دیگر از برنامه‌های ما در شهرداری برای احیای ارگ، بازپیرایی جلوخان خیابان جنت و بازسازی بخشی از نما‌های قدیمی ابتدای این خیابان است که مشاور آن انتخاب شده است و کار به زودی آغاز می‌شود؛ ضمن اینکه در قسمت غرب جلوخان جنت هم جداره سازی‌ای متناسب با قسمت شمالی انجام می‌شود.

۹ پروژه دیگر برای ارگ
عبدا…  زاده با اشاره به انجام ۹ پروژه بازآفرینی و جداره سازی دیگر در خیابان تاریخی ارگ علاوه بر ساختمان به نشر و جلوخان جنت، تصریح کرد: بازسازی نمای هتل پارس، خانه‌های شالچی، امیدفر، جعفریان، مهدویان، حسینی، قاسمی، ساختمان کفش ملی یا همان مطب دکتر ضیایی، ساختمان افقهی و کوچه کنار هتل تاریخی پارس هم در جریان احیای خیابان ارگ به زودی و پس از طی مراحل تأیید وارد مدار جداره سازی خواهند شد.

شهردار منطقه ۸ ادامه داد: بخشی دیگر پروژه‌های ما در محور‌های تاریخی منتهی به ارگ، مربوط به کف سازی است که پروژه‌های کف سازی کوچه برنجیان و آیت ا… خامنه‌ای منتظر دریافت موافقت نامه است و به زودی کار این پروژه‌ها هم آغاز می‌شود.

بازسازی نمای تاریخی ارگ گام اول است
رئیس دفتر تسهیلگری محله جنت و ارگ نیز گفت: بازسازی ارگ تنها احیای جداره و پوسته نیست، بلکه هدف برگرداندن دوباره زندگی و خاطره به این محله است و در کنار احیای نمای تاریخی این خیابان، موضوعات گردشگری که باعث پررنگ‌تر شدن حضور مردم در این خیابان می‌شود و بهسازی عملکردی نیز باید اتفاق بیفتد تا شاهد بازگشت دوباره رونق به ارگ باشیم.

هادی ایوانی افزود: نما و جداره سازی ارگ گام اول و البته مهم برای احیای هویت این خیابان تاریخی است و همین مسئله باعث می‌شود که ارگ بار دیگر به متن خبر‌های شهر بازگردد و همه توجه‌ها به این راسته تاریخی شهر معطوف شود. مردم در این خیابان خاطره جمعی دارند؛ به این معنا که آدم‌های متفاوت و ساکنان شهر از آن خیابان خاطره مشترک و به آن «حس تعلق» دارند. این یعنی ارگ یک سرمایه اجتماعی برای شهر مشهد است و برای زنده کردنش باید برای این خیابان رویداد تعریف کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *