اخبار گردشگری مشهد

توصیه‌های بهداشتی در خصوص خرید و نگهداری ماهی قرمز

 

به نقل از روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد، شهروندان ماهی قرمز مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و بهداشتی تهیه نمایند و حتی المقدور از خرید ماهی از دست فروشان و دوره گردان به دلیل امکان نگهداری ماهی در شرایط بهداشتی نامناسب خودداری نمایند و از خرید ماهیان بیمار و بی حال با علائم شنای غیر فعال، فاقد رنگ شفاف و دارای لکه بر روی پوست بدن خودداری شود.
 
ضروری است جهت نگهداری ماهی قرمز از ظرف دهانه باز جهت تبادل اکسیژن با محیط استفاده نموده و در تنظیم میزان آب مورد نیاز به مقدار دو لیتر برای هرقطعه ماهی دقت نمایند.
 
همچنین در صورت استفاده از آب شهری، باید آب قبل از استفاده چند ساعت در هوای آزاد به منظور کلر زدایی قرار داده شود و در هنگام تعویض آب نیازی به دستکاری ماهی نمی باشد اما در صورت لزوم و بخصوص در افرادی با سابقه بیماری و یا حساسیت های پوستی از دستکش استفاده شود و شستشوی کامل دست ها با آب و صابون بعد از هر بار دست زدن انجام گیرد.
 
به منظور تعویض آب هر بار 50 درصد کل آب تعویض شود و از تعویض یکباره کل آب خودداری شود و برای ضد عفونی ظروف نگهداری ماهی می توان از نمک به میزان سه‌درصد و یا سایر ضدعفونی کننده ها مانند پرمنگنات پتاسیم ، پرکلرین و یا بتادین استفاده نمود.                    
آب تعویضی ماهی مستقیما در چاه تخلیه نشود و از ریختن آن در معابر عمومی خودداری شود.
 
در پایان نوروز ماهی ها را در رودخانه هاو یا نهرها رها نکرده و در محل های خاصی که شهرداری مشخص نموده است رهاسازی شود.
 
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *