حرم مطهر و زیارت, امام رضا (ع), مجله گردشگری

خدمات خادمان حرم امام رضا (ع) در کتاب اطلس جغرافیایی

حرم

معرفی فعالیت ها و خدمات خادمان حرم رضوی در کتاب اطلس جغرافیایی آستان قدس

کتاب «اطلس آستان»؛ راهنمای جغرافیایی آستان قدس رضوی یکی از تازه‌ترین محصولات رسانه‌ای این آستان مقدس است که اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار می‌دهد. این کتاب در مراسم رونمایی از هشت محصول رسانه‌ای آستان قدس رضوی در هفته گذشته معرفی شد.

این محصول رسانه‌ای که به همت مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی طراحی و ارائه شده است، حاوی اطلاعات جامعی است که می‌تواند راهنمای مناسبی برای عموم زائران، مجاوران، متخصصان، کارشناسان و فعالان فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشد.

بخشی از اطلاعات این اطلس شامل معرفی مراکز، نهادها، حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آستان قدس رضوی است که در حرم مطهر رضوی، شهر مشهد، سطح استان خراسان رضوی و یا در نقاط مختلف کشور فعال هستند. اطلاعات این مراکز، در چهار فصل جداگانه و به شکل منطقه‌ای تفکیک شده و شمایی کلی از وضعیت موجود را به مخاطب ارائه می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم و کاربردی این اطلس، بخش مربوط به معرفی حرم مطهر رضوی است. در این بخش از اطلس، جانمایی و اطلاعات مربوط به تمامی رواق‌ها و صحن‌ها، ورودی‌های حرم مطهر، دفاتر نذورات، گمشدگان، موزه‌ها، مهمانسراها، مؤسسات آستان قدس، مقبره شخصیت‌های مدفون در حرم، کتابخانه‌ها، وضوخانه‌ها، کفشداری‌ها، فوریت‌های پزشکی، اماکن فرهنگی، پارکینگ‌ها، سرویس‌های بهداشتی و … ارائه شده است.

در بخش شهر مشهد نیز سازمان مرکزی، مؤسسات آستان قدس در مشهد و حومه، زائرسرا، زائرشهر، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، مؤسسات فرهنگی و اقتصادی، کتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس، فروشگاه‌های فرهنگی، باغات، ایستگاه‌های یگان حفاظت، کیوسک‌های نان رضوی، ایستگاه‌های قطار شهری منتهی به حرم مطهر معرفی و جانمایی شده است.

در بخش خراسان رضوی این کتاب فعالیت‌های آستان قدس رضوی در شهرستان‌های این استان معرفی شده است. خدماتی از جمله سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در شهرستان سرخس برای رونق این منطقه، مجتمع‌ها و نمازخانه‌های میان‌راهی احداث شده در مناطق محروم استان برای پذیرایی از زائران در مسیر مشهد، واحدهای آموزشی مهدالرضا(ع)، ادارات املاک و اراضی فعال در شهرستان‌ها برای صیانت از موقوفات، کتابخانه‌ها و فروشگاه‌های کتاب و همچنین شرکت‌ها و کارخانه‌های زیرمجموعه بنیاد بهره‌وری موقوفات در این بخش جانمایی و معرفی شده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، در بخش ایران این اطلس نیز فعالیت‌های آستان قدس رضوی در استان‌هایی که حضور دارد، معرفی شده است و اطلاعات مربوط به دبیرخانه‌های کانون خدمت رضوی، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، مجتمع‌های فرهنگی، نمازخانه‌ها، کتابخانه‌ها، شرکت‌ها، مؤسسات اقتصادی و همچنین پروژه‌های بزرگ عمرانی نظیر سدها، بزرگراه‌ها، راه‌آهن که توسط این مجموعه اجرایی شده یا در حال انجام است، در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

گفتنی است این اثر نفیس و کاربردی به همت مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی در ۱۵۴ صفحه تدوین و منتشر شده است.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *