مجله گردشگری

خانه ملک و سفر به گذشته

خانه ملک
خانه ملک سکونت‌گاه حاج حسین ملک بوده که در ضلع شرقی خیابان امام‌خمینی(ره) مقابل ساختمان دارایی واقع شده است. این مکان از لحاظ معماری، تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است، به طوری که نماسازی‌ها طبق معماری سنتی و پلان‌های اجرا شده بر اساس معماری اروپایی است.
 
این بنا در گذشته وسعت بیشتری نسبت به زمان حال داشته است اما در حال حاضر بخش بیرونی این بنا به «خانه ملک» شهرت یافته است که شامل دو طبقه است که پذیرایی خانه با سقفی چوبی و منبت‌کاری شده و شومینه زیبا گچ‌بری شده در آن به چشم می‌خورد.
 
این بنا به لحاظ معماری شامل دو بخش قاجار و پهلوی است و یکی از بناهایی است که تزئینات خاص هر دوره مانند آجرکاری، کاشی‌کاری، حجاری، منبت‌کاری، دیوارپوش‌های قاجاری و تزئینات فلزی در آن به کار رفته است.
 
یکی از نکات قابل توجه این بنا حمام آن است که تنها نمونه حمام تاریخی خصوصی با معماری اسلامی در مشهد است که توسط باستان‌شناسان در محوطه حیاط باغ ملک (خانه ملک) کشف شد.
 
«خانه ملک» در شهریور 1377 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در سال 1379 مورد مرمت قرار گرفته است و در حال حاضر مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی خراسان رضوی است.
 
هم‌چنین کارگاه‌هایی مانند بافت فرش و گلیم، کارگاه سفال، کارگاه سرامیک و لعاب کاری، کارگاه سوزن‌دوزی، کارگاه منبت و معرق، کارگاه مینیاتور و تذهیب و کارگاه جلدسازی در خانه ملک تاریخی دایر است.
 
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *