اخبار گردشگری مشهد

مرمت خانه تاریخی ناظران مشهد

مرجان اکبری روز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود: در مرمت صورت گرفته، پی‌بندی اتاق‌های ضلع شرقی، اجرای کانال ناکش در اتاق‌ها، آجرفرش اتاق‌ها، مرمت موضعی نماهای بیرونی و مرمت پله‌ ها انجام شده است.

وی اضافه کرد: این اثر تاریخی ارزشمند با هزینه‌ای بیش از یک میلیارد و ۲۸۵ میلیون ریال مرمت شد.

خانه تاریخی ناظران از جاذبه های گردشگری مشهد در پایین خیابان مشهد و داخل خیابان نواب صفوی واقع شده است. این خانه تاریخی ‌و زیبا درست رو به روی تکیه یزدی‌ها قرار دارد و تکیه یزدی‌ها در کوچه‌ ای به نام کوچه سرحوض واقع شده که به آن عسکریه هم می‌گویند.

این خانه، جنوبی است و درحال‌ حاضر ورود و خروج از غربِ آن انجام می‌شود. امتداد کوچه هم از سمت شرقی به خیابان نواب ۱۱ و از سمت غربی به بازار عباسقلی‌ خان منتهی می‌شود.

خانه تاریخی ناظران در سال ۱۳۸۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تاریخچه خانه قدیمی ناظران و نحوه ساخت آن به اواخر دوران قاجار باز می‌گردد.

این خانه قدمتی معادل ۱۰۰ سال دارد و از روی فرم بنا و تشابه آن، به ساختمان‌های دوره قاجار شبیه است. وجه تسمیه این اثر از نام فامیلی صاحب آن برداشته شده است. این منزل ابتدا در مالکیت فردی به نام ناظران بود.

ناظران رزانی برنج فروشی داشت و وضعیت مالی خوب او از مساحت زیاد بنا و قرارگیری آن در مکانی مناسب، قابل مشاهده است. همچنین منزل کوچکی کنار خانه تاریخی ناظران قرار دارد که قبلا با این خانه، یکی بود و حالا جدا شده است.

این منزل توسط استاد رضایی بنا، در حدود ۱۰۰ سال پیش برای آقای ناظران ساخته شده است. سپس حدود ۳۰ سال پیش توسط فردی به نام انصاری خریداری شد و در حال حاضر این بنا در مالکیت فرزندان مرحوم انصاری است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *