اخبار گردشگری مشهد, حوادث مشهد

جریمه ی خودرو های متوقف در مسیر دوچرخه

جریمه

خودرو‌های متوقف شده در پیاده رو‌ها و مسیر دوچرخه ۴۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

شانزدهم آذر بود که رئیس پلیس راهور خراسان رضوی از اجرای طرح جریمه خودرو‌های متوقف شده در پیاده رو‌ها و مسیر‌های دوچرخه در کل شهر مشهد خبر داد و گفت که بعد از پایان دوره آزمایشی این طرح (در مسیر بولوار امامت تا بولوار معلم در منطقه ۱۱) قرار است طرح جریمه خودرو‌های متوقف شده در پیاده رو‌ها و مسیر دوچرخه در همه شهر مشهد اجرایی شود.

سرهنگ حمیدرضا دهنوی گفته بود که طبق مصوبه کمیته انضباط ترافیکی مشهد، در مرحله نخست پلیس به خودرو‌هایی که در پیاده رو‌ها و مسیر‌های دوچرخه پارک کرده اند، تذکر می‌دهد و پس از یک هفته و در مرحله بعد رانندگان متخلف با اعمال جریمه ۴۰ هزار تومانی مواجه می‌شوند.

اجرای درست قانون، خواسته شهروندان

دراین راستا و به دنبال پیگیری این موضوع روز گذشته روند پارک خودرو‌ها را در چند مسیر دوچرخه پرتردد مشهد مانند کوهسنگی، بولوار وکیل آباد، آزادشهر و احمدآباد مورد بررسی میدانی قرار دادیم.

آنچه که به طور واحد و مشترک در همه محلات دارای مسیر دوچرخه خواسته دوچرخه سواران و شهروندان قانون مدار بود به اجرای درست و بموقع قانونی اشاره داشت که اگر درست و در زمان مناسب خود به بار بنشیند، بسیاری از مشکلات تردد در مسیر‌های دوچرخه شهر را رفع خواهد کرد.

بلوکه هم جوابگو نیست

مصطفوی یکی از شهروندان ساکن در بولوار کوهسنگی مشهد است. این شهروند در این باره گفت: مسیر دوچرخه بولوار کوهسنگی، چون به بوستان منتهی می‌شود در اکثر زمان‌ها شاهد تردد دوچرخه سواران زیادی است، اما این مسیر باوجود داشتن موانعی برای وارد نشدن خودروها، باز هم توسط رانندگان خودرو‌ها مسدود می‌شود.

وی افزود: سال گذشته متولیان مربوط در داخل مسیر دوچرخه این بولوار موانع بتنی قراردادند تا از ورود مستقیم خودرو‌ها برای پارک در مسیر دوچرخه جلوگیری شود. این کار تا حدی مشکل را بر طرف کرد، اما هنوز هم رانندگانی هستند که باوجود این موانع در مقابل ورودی هر مسیر دوچرخه، ابتدای هر کوچه خودرو خود را پارک می‌کنند و مانع تردد دوچرخه سواران می‌شوند.

بیشتر مسیر‌ها بسته است

بهارانی شهروند دیگری است که با دوچرخه خود را به ایستگاه مترو شریعتی رسانده است. این شهروند نیز با بیان اینکه خودرو‌ها به طور عمده بدون توجه در مقابل مسیر‌های دوچرخه منتهی به تقاطع کوچه‌ها پارک می‌کنند، ادامه داد: در کل مسیر دوچرخه احمدآباد موانعی بتنی قرار دارد و ماشین به طور کامل نمی‌تواند وارد مسیر دوچرخه شود، اما رانندگان در خیابان‌هایی مانند احمدآباد به طور عمده اقدام به پارک خودرو خود در بین دو فاصله موانع بتنی می‌کنند که این مسئله هم مانع تردد خودرو‌ها می‌شود.

وی بیان کرد: این کار باعث می‌شود دوچرخه سوار مجبور شود از دوچرخه خود پیاده شود و از مانع ایجاد شده، یعنی خودرو پارک شده، عبور کند و دوباره ادامه مسیر دهد.

پارک خودرو‌ها در کندرو بولوار وکیل آباد

سهرابی شهروند دیگری است که از پارک خودرو‌ها در مسیر کندرو بولوار وکیل آباد گله دارد. این شهروند با بیان اینکه در فواصل مختلف به دلیل کمبود جای پارک واحد‌های مسکونی، بسیاری از شهروندان به پارک خودرو خود در این مسیر اقدام می‌کنند، گفت: بسیاری از خانواده‌ها دو یا سه خودرو دارند که به دلیل کمبود جای پارک به طور عمده، شب‌ها خودرو خود را در این مسیر‌ها پارک می‌کنند.

وی ادامه داد: برخی شهروندان نیز درست در جایی که مسیر دوچرخه به پل ورودی منزلشان منتهی می‌شود خودرو خود را در مسیر دوچرخه پارک می‌کنند. زمانی هم که گله می‌کنیم می‌گویند در مقابل منزل خودشان توقف کرده اند و اختیار دارند.

پارک خودرو‌های گذری در مسیر دوچرخه

سرابی مقدم یکی از شهروندانی است که روزانه دو تا سه ساعت در مسیر‌های دوچرخه شهر دوچرخه سواری می‌کند. این شهروند نیز با بیان اینکه علاوه بر خودرو‌های محلی بسیاری از شهروندان که تردد گذری دارند نیز به دلیل کمبود جای پارک از مسیر دوچرخه استفاده می‌کنند افزود: بسیاری از رانندگان که برای کاری به خیابان‌های شلوغ با کمبود جای پارک مشهد مراجعه می‌کنند نیز گروه دیگری هستند که در مسیر دوچرخه پارک می‌کنند.

وی با بیان اینکه قوانین موجود در زمینه اعمال قانون برای پارک خودرو در پیاده رو و مسیر دوچرخه تاکنون بازدارنده نبوده است ادامه داد: اگر پلیس اعمال قانون را به صورت منسجم و پیگیرانه اجرا کند، مانند اتفاقی که در نبستن کمربند ایمنی افتاد، این موضوع نیز برای همه فرهنگ سازی خواهد شد.

وی بیان کرد: پارک خودرو در مسیر‌های مرتبط با حمل و نقل همگانی که مسیر دوچرخه نیز از آن جمله است نقض حقوق شهروندی است. اما کارکردن روی این موضوع نیاز به فرهنگ سازی عمومی و اعمال قانون دارد.

اعمال قانون در همه معابر مشهد از فردا

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی هم درباره نحوه و زمان رسمی اعمال قانون با متخلفانی که خودرو خود در مسیر دوچرخه را پارک می‌کنند، گفت: برابر با طرح مذکور، بقیه معابر مشخص شده در مناطق شهرداری مشهد مانند بولوار معلم و امامت به طور رسمی از فردا (سه شنبه) اعمال قانون می‌شوند.

سرهنگ حمیدرضا دهنوی در گفتگو با خبرنگار ما افزود: مبلغ جریمه متخلفان تا ۴۰ هزار تومان برآورد می‌شود. به عنوان مثال پارک در پیاده رو معادل ۴۰ هزار تومان جریمه دارد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از مسیر‌ها تاکنون تلاش شده است با تعبیه بولارد (موانع بتنی) از ورود خودرو برای پارک جلوگیری شود ادامه داد: از فردا کل شهر مشهد به طور منظم رصد می‌شود و متخلفان اعمال قانون می‌شوند. دهنوی ادامه داد: اطلاع رسانی و فرهنگ سازی دراین باره از طریق نصب بنر در شهر انجام می‌شود و سپس در فاز دوم طبق قانون خودرو‌های متخلف جریمه خواهند شد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *