اخبار گردشگری مشهد

تور مجازی ۴ مقصد گردشگری در خراسان رضوی

ابوالفضل مکرمی‌فر با اعلام این خبر اظهار کرد: مردم در سایت اداره کل استان می‌توانند تور مجازی آرامگاه فردوسی، باغ نادری، آرامگاه خیام و آرامگاه عطار را تجربه کنند.

وی درباره مجموعه فرهنگی تاریخی آرامگاه فردوسی اضافه کرد: این مجموعه فرهنگی در ۲۵ کیلومتری شمال غربی مشهد و در شهر تاریخی توس قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی با بیان این‌که طراحی و ساخت این بنا توسط هوشنگ سیحون انجام‌ شده است، افزود: مساحت کنونی مجموعه آرامگاه حدود ۶ هکتار و شامل بخش‌های باغ آرامگاه، استخر، بنای یادبود، ساختمان‌های اداری، کتاب‌خانه، موزه و آرامگاه مهدی اخوان ثالث است.

وی با اشاره به مجموعه باغ‌موزه نادری اظهار کرد: آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ‌موزه نادری در شهر مشهد به که یادبود نادرشاه افشار توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته‌ شده است.

مکرمی‌فر افزود: آرامگاه کنونی نادرشاه واقع در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق)، پس از حرم مطهر امام رضا(ع)، مهم‌ترین مکان گردشگری و تاریخی داخل شهر مشهد تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: این بنا در باغی به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته‌شده است، آرامگاه شامل سکویی ۱۲ پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار برای موزه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی با اشاره به تور مجازی آرامگاه خیام نیشابوری گفت: آرامگاه عمر خیام که در شهر نیشابور قرار دارد، از مکان‌های شاخص گردشگری در این شهر است که توسط هوشنگ سیحون طراحی‌ شده است.

وی افزود: این آرامگاه در یک باغ کهن قرار دارد و مجموعه‌ای از کتاب‌خانه، موزه و مهمان‌خانه بوده، همچنین تندیسی از خیام در درآمد باغ نصب‌ شده است.

مکرمی‌فر افزود: مساحت باغ خیام ۲۰ هزار متر مربع و طول گوربنا ۱۸ متر است که پیرامون آن درختان کاج قرار دارد.

بر اساس اعلام روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، وی آرامگاه عطار را دیگر مجموعه تاریخی فرهنگی استان که امکان تور مجازی دارد، عنوان کرد و گفت: آرامگاه عطار نیشابوری یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر نیشابور بوده که توسط امیر علی‌ شیر نوایی بر روی قبر عطار نیشابوری ساخته‌ شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی اظهار کرد: همچنین در این مکان پرویز مشکاتیان آهنگساز، موسیقی‌دان، استاد دانشگاه، پژوهشگر و نوازنده سنتور اهل ایران، در زادگاه خود نیشابور در محوطه بیرونی باغ عطار و در جوار مقبره عطار نیشابوری به خاک سپرده‌ شده است.

برای بازید مجازی از این مکان‌ها می‌توانید با کلیک بر اینجا از آنها دیدن کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *