اخبار گردشگری مشهد, خدمات گردشگری مشهد

تنها بانک پوست اختصاصی فعال کشور در مشهد

فعال

فقط بانک پوست بیمارستان امام رضا (ع) در شهر مشهد، در کشور فعالیت دارد.

جانشین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تنها بانک پوست کشور در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد فعال است، البته تنها بانک پوست کشور در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد فعال در شیراز و تهران بانک پیوند اعضا فعال است که پوست و دیگر اعضای بدن را برداشت و فرآوری می‌کنند، اما بانک پوست مشهد خدمات اختصاصی این عضو را در زمینه‌های برداشت، فرآوری و نگهداری انجام می‌دهد.

دکتر ایوب توکلیان افزود: در نظر داریم یک بانک کامل پیوند اعضا در شهر امام هشتم (ع) فعال کنیم.

وی تصریح کرد: بانک پوست مشهد قادر است تا ۲۵ روز پوست اهدایی را به طور کامل به‌صورت تازه و تا ۵ سال در دمای منفی ۸۰ درجه نگهداری کند، اما به علت حجم زیاد بیماران دچار سوختگی، این پوست‌ها فقط به‌صورت تازه و کوتاه‌مدت نگهداری می‌شود و امکان نگهداری طولانی‌مدت این عضو به علت نیاز بالای آن وجود ندارد.

جانشین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در بانک پوست مشهد تمامی خدمات مورد نیاز متناسب با استاندارد‌های روز دنیا ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: در این بانک پس از برداشته شدن پوست از اهدا کننده مرگ مغزی، آماده‌سازی و نگهداری می‌شود تا در زمان موردنیاز به بیمارانی که دچار سوختگی شده‌اند پیوند شود.

دکتر توکلیان افزود: اهمیت بیشتر پیوند پوست در مواردی که فرد دچار سوختگی شدید شده است و دیگر پوستی در آن ناحیه آسیب دیده وجود ندارد، احساس می‌شود و در جهت رفع مشکل این گروه از بیماران از پوست اهدا کننده مرگ مغزی جهت پیوند به این افراد استفاده می‌شود.

دکتر توکلیان اضافه کرد: در حال حاضر ماهانه از ۱۰ بیمار مرگ مغزی پوست برداشته می‌شود، اما تعداد بیماران سوختگی در بخش‌های مردان و زنان بسیار بیشتر این عدد است و پوست این ۱۰ نفر حداکثر برای ۳۰ بیمار دچار سوختگی قابل استفاده است.

جانشین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: به دنبال آن هستیم که بانک‌های فعال پوست و چشم را به همراه سایر نسوجی که هنوز متمرکز نشده‌اند و قابلیت نگهداری ندارند یکی نماییم و یک بانک کامل پیوند اعضا در مشهد فعال کنیم و در این خصوص اقدامات اولیه آن با همکاری اعضای هیأت علمی گروه‌های مختلف انجام شده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *