اخبار گردشگری مشهد, زیارت و حرم مطهر رضوی

تشرف 10 میلیون زائر به شهر مشهد مقدس

زائر

پیش بینی کی شود در سال 1401، شاهد تشرف 10 میلیون زائر به شهر مشهد باشیم.

فرماندار مشهد گفت: با توجه به کنترل هوشمند کرونا و رفع محدودیت‌ها، پیش‌بینی می‌شود نوروز ۱۴۰۱ پذیرای حدود ١٠ میلیون زائر باشیم؛ از این رو در شهر مشهد قرارگاه خدمت از آبان ماه سال جاری تشکیل و جلسات مرتبط برگزار شد.

محسن داوری امروز، ۲۴ اسفند ماه، در مراسم مانور خدمات که با حضور کمیته‌های چهارده‌گانه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی در بوستان زائرپذیر غدیر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: همه دستگاه‌های خدمت‌رسان و فرهنگی نیز جهادگونه در این قرارگاه فعال هستند. از امروز چهار ایستگاه استقبال از زائر در ورودی‌های شهر فعال شد و برای اسکان ٣۵٠ هزار نفر-شب‌ زائر و ١٢٠ هزار نفر-شب اسکان اضطراری، تمهیدات لازم اندیشیده شده است. همچنین نظارت دقیق بر صنوف، اماکن و ایجاد جایگاه‌های عرضه کالاهای اساسی با ١۵ تا ٢٠ درصد زیر قیمت بازار برای رفاه حال زائران از دیگر اقدامات برای نوروز ۱۴۰۱ است.

داوری اضافه کرد: در نوروز ١۴٠١ کمترین محدودیت ترافیکی در شهر مشهد اجرا خواهد شد و طرح زوج و فرد ترافیکی در این ایام اجرا نخواهد شد و تنها در شرایط اوج‌ گرفتن ترافیک محدودیت‌هایی اجرا می‌شود. همچنین تمهیدات لازم برای تقویت حمل و نقل عمومی در شهرنیز اندیشیده شده است.

وی بیان کرد: ۷۰۰۰ فضای پارک خودرو در اطراف حرم رضوی پیش‌بینی شده است البته از مجاوران بارگاه حریم رضوی درخواست می‌کنیم به ما در ارائه خدمت به زائران کمک و در ایام نوروز از حمل و نقل عمومی برای تردد استفاده کنند تا زمینه تشرف زائران نیز تسهیل شود.

بیش از ۲۰ هزار اسکان اضطراری برای زائران فراهم شده‌ است

در ادامه مراسم سید عبدالله ارجائی، شهردار مشهد، گفت: مباحث فرهنگی با محوریت آستان ‌قدس‌ رضوی در حال انجام است و شهرداری نیز در این حوزه تلاش می‌کند با فضاآرایی مناسب شهر، استقبال از بهار را برای همه زائران و مجاوران به خوبی رقم بزند. در سنوات گذشته در آذین‌بندی شهر از رنگ‌های مختلفی استفاده می‌شد اما امسال محور سه رنگ پرچم جمهوری اسلامی ایران است تا این عنصر هویتی که در مشهد کمتر نمود داشته، در سطح شهر افزایش یابد، زیرا معنویت نیز در اقدامات و فضاسازی‌ها مورد تاکید است.

ارجائی ادامه داد: نمایش بیش از ۱۲۰۰ المان گل، ۱۶ المان تعاملی، اجرای بیش از ۴۰۰۰ سرود، اجرای بیش از ۱۰۰۰ نمایشنامه و پاکسازی ورودی‌های شهر از جمله اقدامات شهرداری مشهد در آستانه نوروز است. لازم به ذکر است که حمل و نقل عمومی نیز در ایام نوروز تقویت و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان هسته مرکزی شهر افزوده خواهد شد و بیش از ۱۰ هزار دستگاه تاکسی ساماندهی و بیش از ۱۲ هزار توقفگاه خودرو نیز پیش‌بینی شده است.

شهردار مشهد تصریح کرد: در حوزه اسکان نیز بیش از ۲۰ هزار اسکان اضطراری برای زائران فراهم شده‌ و در صورت نیاز شهرداری مشهد در این حوزه ورود خواهد کرد.

رعایت الزامات بهداشتی کرونا اصلی‌ترین اولویت ستاد خدمات سفر خراسان رضوی است

حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد قائم مقام رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی در ادامه گفت: خدمت توام با کرامت به زائران و رعایت الزامات بهداشتی کرونا اصلی‌ترین اولویت ستاد خدمات سفر استان است. حرم رضوی قله و پایگاه زیارت در کشور است و وظایف ستاد خدمات سفر باید مبتنی بر مسائل واقعی زائران و رویکرد دستگاه‌های خدمت‌رسان فعال و عملیاتی باشد تا این آمادگی خدمت در سراسر استان وجود داشته باشد.

وی افزود: تشکیل قرارگاه خدمت در مشهد، لغو مرخصی مدیران و آماده‌باش دستگاه‌های خدمت‌رسان تا ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۱ و هماهنگی با مسئولان ملی خدمت‌رسانی از جمله اقدامات برای خدمت بهتر به زائران است.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری خراسان رضوی بیان کرد: رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی مصوب ستاد ملی کرونا نیز مورد تاکید ماست. استفاده از سه دوز واکسن در همه خدمات از جمله تهیه بلیت قطار، هواپیما، اتوبوس و کنترل وسایل حمل و نقل شخصی ورودی به مشهد و استان ضروری است، زیرا رعایت الزامات بهداشتی کرونا اصلی‌ترین اولویت ستاد خدمات سفر است.

وی عنوان کرد: بیش از ۱۰ هزار نفر آموزش‌های فرهنگی لازم برای میزبانی همراه با اکرام را فرا گرفته‌اند. همچنین اطلاع‌رسانی حداکثری به زائران و گردشگران از مهم‌ترین وظایف کمیته‌های ستاد است که خدمات، فعالیت‌ها و برنامه‌های مورد نظر را اطلاع‌رسانی کنند.

به گزارش روابط‌ عمومی اداره کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی علی نجفی، معاون خدمات شهری شهرداری مشهد، در ادامه مراسم مانور خاطرنشان کرد: در مشهد شوق خدمت به زائران امام رضا(ع) در بخش‌های مختلف و در بین مجاوران وجود دارد. نوروز بهانه‌ای برای تجلی این خدمت است و همه ارگان‌ها امروز برای خدمت به زائران رضوی اعلام آمادگی می‌کنند و شهرداری مشهد هم تلاش می‌کند خدمت شایسته‌ای به زائران بارگاه منور رضوی ارائه دهد.

در پایان این مراسم مسئولان ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی از نمایشگاه دستگاه‌های خدمات رسانی بازدید و دستگاه‌های خدمت‌رسان با برگزاری مانور و رژه آمادگی خود را برای خدمت‌رسانی در نوروز ۱۴۰۱ اعلام کردند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *