زیارت و حرم مطهر رضوی, مجله گردشگری

تشرف به حرم امام رضا (ع) از طریق ره باغ حضرت زهرا (س)

حرم

از ره باغ حضرت زهرا (س) برای تشرف به حرم مطهر رضوی رونمایی  شد.

شهردار منطقه ثامن مشهد گفت: اقدام شاخص شهرداری منطقه ثامن به مناسبت برنامه‌های دهه کرامت و در حوزه خدمات شهری و فضای سبز، افتتاح ره باغ حضرت زهرا (س) با حضور مسئولان در دهه کرامت است که از ره باغ‌های بزرگ برای تشرف به حرم مطهر رضوی است.

دهه کرامت از آن دسته مناسبت هاست که برای مشهد و مشهدی‌ها به دلیل مجاورت با بارگاه حرم مطهررضوی رنگ وبوی دیگری دارد؛ بنابراین همیشه سعی بر این بوده است که در این روز‌ها حس وحال شهر عوض شود.

به همین مناسبت، شهرداری منطقه ثامن مشهد که در وسعتی ۳۶۰ هکتاری در بافت پیرامونی حرم مطهررضوی به زائران و مجاوران امام هشتم (ع) خدمت رسانی می‌کند، این بار در دهه کرامت برای زینت بخشی هرچه بیشتر به حوالی خیابان‌هایی که به گنبد طلایی ضامن آهو می‌رسد، برنامه‌ای ویژه پیش بینی کرده است.

دراین راستا شهردار منطقه ثامن مشهد از افتتاح و بهره برداری از ره باغ حضرت زهرا (س) در دهه کرامت خبر داد و گفت: اقدام شاخص شهرداری منطقه ثامن به مناسبت برنامه‌های دهه کرامت و در حوزه خدمات شهری و فضای سبز، افتتاح ره باغ حضرت زهرا (س) با حضور مسئولان در دهه کرامت است که از ره باغ‌های بزرگ برای تشرف به حرم مطهررضوی است.

سیدفرهاد حجازی افزود: این ره باغ ۲۱ هزار مترمربع وسعت دارد که حدود یک سال است کار‌های اجرایی آن با تأمین حدود ۴۰ میلیارد تومان اعتبار از محل انتشار اوراق شهرداری مشهد شروع شده است. ضمن اینکه با تکمیل این ره باغ علاوه بر دیگر پروژه‌ها در این حوزه، سرانه فضای سبز منطقه ثامن از ۱۰ مترو ۱۲ سانتی متر به ۱۲ مترو ۱۷ سانتی متر افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه ره باغ حضرت زهرا (س) حدفاصل میدان امیرالمؤمنین (ع) و ورودی باب الحسن (ع) حرم مطهررضوی قرار دارد، ادامه داد: در ره باغ‌ها به این دلیل که مسیر تشرف به حرم امام رضا (ع) هستند، سعی کرده ایم با گونه‌های گیاهی که طراوت بیشتری دارند، آن‌ها را زیباسازی کنیم؛ بنابراین ۶۸۲ اصله درخت و درختچه، ۶۸ بوته یاس و ۳۵۰۰ مترمربع پوشش گیاهی چمن در آن استفاده شده است. ضمن اینکه در این ره باغ ۴۰۰۰ مترطول پرچین نیز کار شده است.

شهردار منطقه ثامن اضافه کرد: حدود ۶۰۰۰ مترمربع از این مسیر به فضای سبز اختصاص دارد و حتی درختان صنوبر نیز در آن کاشته شده است. آستان قدس نیز قرار است با استفاده از خودرو‌های برقی به زائران در مسیر این ره باغ جدید سرویس دهی کند.

حجازی با بیان اینکه ره باغ حضرت زهرا (س) نیز جزو ره باغ‌هایی مانند بهشت، سلام، طوبی و پردیس است که طرح بهسازی و نوسازی آن با عنوان «حریم رضوی» در بافت پیرامونی حرم آغاز شده است، گفت: امیدواریم ره باغ رضوان نیز تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

وی درباره برنامه‌های فرهنگی شهرداری این منطقه به مناسبت دهه کرامت، بیان کرد: برنامه‌های جشن دختران آفتاب، جشنواره رضوی، اجرای گروه سرود در معابر منتهی به حرم مطهررضوی، فضاآرایی، قدردانی از مادرانی که نوزادانشان در روز تولد حضرت رضا (ع) به دنیا می‌آیند و نام آن‌ها را رضا می‌گذارند، در مساجد، معابر و بیمارستان‌ها انجام می‌شود. برنامه مشق مشهد نیز در ره باغ حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود.

حجازی با اعلام خدمت رسانی شبانه روزی هفتصد نیروی کارشناس و خدماتی در این ۱۰ روز، اضافه کرد: در حوزه خدمات شهری علاوه بر رفت وروب معابر، با ۱۷ هزارو ۵۰۰ متر ریسه‌های رنگی در این روز‌ها منطقه را نورپردازی می‌کنیم. علاوه بر این، سی نماد و آرایه نوری «یارضا (ع)» در معابر منتهی به حرم مطهررضوی قرار داده می‌شود و ۳۲ سازه نوری نیز با تبریک دهه کرامت در برنامه داریم. ضمن اینکه ۴۷ دستگاه آب سردکن و ۳۲۶ چشمه سرویس بهداشتی به صورت ثابت و موقت در این روز‌ها فعال هستند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

1 نظر در “تشرف به حرم امام رضا (ع) از طریق ره باغ حضرت زهرا (س)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *