زیارت و حرم مطهر رضوی

تشدید پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر امام رضا (ع)

 

خادمان زائران حضرت رضا(ع) در این برهه زمانی تمام توان خود را به کار گرفته‌اند تا همانند ماه‌های گذشته، دستورالعمل‌های بهداشتی را در عالی‌ترین سطح ممکن به اجرا بگذارند.

رئیس اداره امور خدمات عمومی حرم مطهر رضوی دراین‌ خصوص گفت: اجرای پروتکل‌های بهداشتی و نظارت بر آن در حرم مطهر رضوی، همانند ماه‌های گذشته به ‌صورت شبانه‌روزی استمرار دارد و با توجه به فرارسیدن ماه محرم، این پروتکل‌ها تشدید شده است.

ضدعفونی سطوح، شیرآلات و سرویس‌های بهداشتی

محمدرضا سبزعلی، به مصرف ماهانه ۳۰ تُن محلول ضدعفونی‌کننده سطوح در حرم مطهر رضوی اشاره و تصریح کرد: با استفاده از ماشین‌های مجهز به پمپ واترجت و همچنین از پمپ‌های‌ دوشی، ضدعفونی کردن صحن‌ها و ورودی‌های حرم مطهر به‌ طور مستمر در حال انجام است تا طبق پروتکل‌های بهداشتی، بستر مناسبی برای حضور زائران فراهم شود. در این راستا سطوحی همچون درها، شیرآلات، صندلی‌ها، جامُهری‌ها و… که در تماس مکرر قرار دارد، چندین بار و حتی گاهی به ‌صورت لحظه‌ای ضدعفونی می‌شود. به گفته او ضدعفونی مستمر و شبانه‌روزی سرویس‌های بهداشتی حرم مطهر رضوی نیز یکی از دستورالعمل‌های اجرایی در دوره مقابله با کروناست که در حال اجراست و در همین راستا مایع دست‌شویی نیز بیش از میزان مورد نیاز تهیه شده و در دسترس زائران قرار گرفته است.

تامین ماهانه ۳ تُن محلول ضدعفونی کننده دست برای استفاده زائران

رئیس اداره امور خدمات عمومی حرم مطهر رضوی ادامه داد: همچنین ماهانه حدود ۳ تُن محلول ضدعفونی‌کننده دست برای استفاده زائران در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) تهیه می‌شود که با استفاده از دستگاه‌های ضدعفونی خودکار چشمی در گیت‌های ورودی و داخل رواق‌ها در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

وی گفت: ضدعفونی مستمر مُهرهای نماز و امکان تفکیک مهرهای استفاده شده با استقرار جامهری‌های قابل حمل، فرش‌آرایی شطرنجی برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و بازدیدهای منظم و مکرر از چگونگی تنظیف و رعایت بهداشت در حرم مطهر طبق شیوه‌نامه‌های موجود، از دیگر اقدامات اداره امور خدمات عمومی حرم مطهر رضوی است که در دهه اول محرم با جدیتی بیشتر دنبال می‌شود.

تشدید نظارت خادمان سلامت بر اجرای پروتکل‌ها

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، وی اضافه کرد: در کنار توزیع اقلام بهداشتی مورد نیاز در محل‌های مشخص، خادمیاران سلامت نیز به منظور توزیع محلول ضدعفونی‌کننده دست و ماسک بین زائران در صحن‌ها و رواق‌ها حضوری فعال دارند و بر اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی نظارت دارند.

سبزعلی ادامه داد: این نظارت‌ها در مناسب‌هایی همانند دهه اول محرم، تشدید و تعداد خادمان سلامت افزایش می‌یابد تا میزان رعایت پروتکل‌ها به حداکثر میزان ممکن ارتقا یابد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *