مجله گردشگری

تاریخچه گلدسته حرم امام رضا

گلدسته حرم

گنبد حرم مطهر امام رضا(ع) در زمان شاه طهماسب صفوی که زمامدارحکومتی شیعه مذهب بود، گنبد حرم را بالاتر برد و روی آن‌را با آب طلا، مطلا کرد و شاه عباس صفوی این بنا را مستحکم‌تر کرد. 

 سیدی در این باره اضافه کرد: در ابتدا گنبد و مقبره امام بود و 100 سال بعد از گنبد، گل دسته آن ساخته شد. این گنبد تا زمان نادر شاه افشار تنها یک گلدسته داشت.

گلدسته حرم

وی افزود: هارون را در سال 193 قمری دفن کردند و در سال 203 که مامون، امام رضا(ع) را شهید کرد، محترمانه در بالای سر مقبره پدرش، امام را دفن کرد و بین سال‌های 193 و293 اولین گنبد را برای مقبره ایشان ساختند.

 این تاریخ‌پژوه درباره تاریخچه گل دسته‌ حرم امام رضا ادامه داد: حدود 100 سال بعد فرد خیری، برای گنبد مقبره، گلدسته ای ساخت ولی مطلا نبوده است تا زمان نادرشاه که 1149 مشهد را گرفت و دو سال بعد پادشاه ایران شد. 

 سیدی گفت: نادرشاه دومین گلدسته را پشت ایوان عباسی در سال 1145 ساخت و چون نادرشاه آن ‌را بنا کرده به گلدسته نادری نیز مشهور است.

 وی عنوان کرد: گلدسته نادری دارای کتیبه است، نادرشاه در ساخت این بنا از مصالح مرغوب استفاده کرد، بعد ساخت گلدسته آن‌را تماما طلاکاری کرد. نادرشاه اولین کسی بود که چنین طلاکاری‌ای را انجام داد.

 این هنرمند مشهدی خاطر نشان کرد: نادرشاه از حمله به هند طلا و جواهرات بسیاری با خود آورد و نذر کرده بود اگر از حمله به هند با پیروزی بازگشت، گل دسته ای به حرم امام رضا (ع) اضافه کند.

 سیدی درباره تاریخچه گلدسته‌ حرم امام رضا افزود: نادرشاه بعد ساخت و طلاکاری دومین گلدسته حرم، تصمیم گرفت اولین گلدسته را نیز که مطلا نبود، طلا کاری کند.

 سیدی ابراز عقیده کرد: این دو گلدسته پا برجا بودند تا زمان انقلاب اسلامی، که بعد از این زمان بسیاری گل دسته های خارجی در حرم ساخته شد.

وی اذعان کرد: نویسنده کتاب تاریخ عالم آرای نادری در باب چگونگی ساخت این گلدسته‌ گفته است: من جوان بودم و درمدرسه پدر درس می‌خواندم و آن‌ها درحال ساخت گلدسته نادری بودند، طوری برای پایه‌ی این گلدسته زمین را گود کرده بودند که از بالای آن گودی، آدم‌هایی که کار می‌کردند مانند گنجشک به نظر می‌رسیدند. بعد از آن که بنّا کار خود را ساخت، یک سال صبر کرد تا خشک شود، و بعد از ساخت بنا آن‌را مطلا کردند.

 این تاریخ پژوه درباره تاریخچه گلدسته‌ حرم امام رضا ابراز عقیده کرد: اما اکنون در بعضی موارد گلدسته هایی که در حرم وجود دارد، مشاهده می‌کنیم که تنها ظاهر آن کاشی کاری دارد و از درون تهی است که این نوع سبک ساخت، در چند دهه اخیر شکل گرفته است و می‌توان گفت ارزش گلدسته های قدیم را ندارد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *