اخبار گردشگری مشهد

گردشگران خارجی اطلاعی از آرامگاه فردوسی ندارند

سید مسعود ریاضی ظهر چهارشنبه در چهارمین نشست تخصصی سومین اجلاس میزبانی ایرانی اسلامی در مشهد اظهارکرد: تاکنون اثری در مشهد از جمله آرامگاه فردوسی ثبت جهانی نشده و برای گردشگران ناشناخته است.

وی افزود: طبق پروتکل های بین المللی، هر کشور در هر سال فقط یک فرصت برای ثبت آثار تاریخی در یونسکو دارد و درحال حاضر سایر شهرهای ایران در نوبت ثبت نام قرار دارند اما متاسفانه طوس هنوز حتی در صف ثبت نام هم قرار نگرفته است.

عضو شورای شهر مشهد بیان کرد: نتیجه بی توجهی به آثار تاریخی  باعث شده تا مجموعه تاریخی طوس و مقبره فردوسی دچار وضعیت تاسف باری شود.

ریاضی گفت: با بهسازی و احیاء طوس، ضریب ماندگاری زائر و گردشگر در مشهد به دو برابر مقدار فعلی افزایش خواهد یافت. اجرای فعالیت های عمرانی در این منطقه با کمترین هزینه، بیشترین دستاورد را در پی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: بودجه مالی مورد نیاز طوس ۲۰ تا ۲۵ میلیارد تومان بوده که معادل احداث ۱۰۰ متر مسیر قطار شهری است. مشکل طوس، بروکراسی های پیچیده اداری است و نه بودجه و مسائل مالی؛ برای احیاء طوس سرمایه‌ گذاران و هنرمندان پای کار هستند، ابزارها محیاست اما عبور از سد بروکراسی اداری مشکل همیشه ما بوده است.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه کمیسیون توسعه و عمران طوس در انتظار پایان نقشه طرح شهری محدوده طوس است، خاطرنشان کرد: با پایان نقشه طرح شهری طوس، کاربری محدوده های مختلف مشخص شده و اجازه صدور مجوزهای لازم نیز فراهم خواهد شد.

ریاضی تاکید کرد: ناحیه تاریخی طوس تحت نظارت میراث فرهنگی است و به دلیل کمبود بودجه در این سازمان تاکنون اقدامی در ساخت و احیاء این مجموعه صورت نگرفته است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *