اخبار گردشگری مشهد

بسیج همگانی خدمات دهی به زائران دهۀ پایانی صفر

وی افزود: سال گذشته از 4 میلیون و 500 هزار زائر در ایام پایانی دهۀ صفر، 435 هزار نفر زائر پیاده بودند که امسال پیش‌بینی ما حضور بیش از 500 هزار نفر زائر در مشهد مقدس است.
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی افزود: همه کمیته‌های ستاد باید خود را آماده کنند تا بتوانیم خدمات دهی به زائران گرامی انجام دهیم.
 
براتی ادامه داد: امسال در بحث استقرار ایستگاه‌های صلواتی، هماهنگی‌ها و همکاری‌های بهتری صورت خواهد گرفت و همچنین تشکیل ستاد بحران ویژه ایام پایانی صفر از جمله برنامه‌های در دست اقدام است.
وی با اشاره به این که مباحث فرهنگی یکی دغدغه‌های ما در همه برنامه‌ها است، بیان کرد: اقدامات فرهنگی زیادی تاکنون در پیاده‌روی اربعین و مراسم پایانی دهۀ صفر انجام شده و انتظار این است امسال بیشتر به مسائل فرهنگی پرداخته شود.
 
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با بیان این که امکانات اولیه ایستگاه‌های مسیر پیاده‌روی منتهی به مشهد با هماهنگی‌های لازم تامین می‌شود، تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های در دست اقدام در ایام دهه پایانی صفر، جانمایی رادیو زیارت در ایستگاه‌های منتهی به مشهد مقدس است که این مهم ظرفیت بالایی برای ترویج فرهنگ رضوی دارد و از طرفی اطلاع‌رسانی‌های لازم را به زائران منتقل خواهد کرد.
 
براتی با اشاره به این که امسال آمادگی برای اسکان زائران در بیش از 200 مدرسه وجود دارد، خاطرنشان کرد: آموزش مدیران کاروان‌های پیاده یکی دیگر از اقدامات در دست اجرا در دهۀ آخر صفر است که طی آن دستورات ایمنی، کمک‌های اولیه و نکات لازم آموزش داده می‌شود.
 
وی با بیان این که استقرار تیم‌های بازرسی در فرودگاه و پایانه‌های مسافربری از دیگر اقدامات برنامه‌ریزی شده برای دهه پایانی صفر است، افزود: متاسفانه در طول سال تعدادی از تاکسی‌ها در مبادی خروجی حرم مطهر مسافران را صرفا به صورت دربستی حمل و نقل می‌کنند که این اقدام درستی نیست و تاکسی‌رانی حتما برخوردهای لازم را انجام خواهد داد.
 
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: طرح گام‌های عاشقی بر فرهنگ میزبانی بازخورد خوبی در گذشته داشته است و پیش‌بینی می‌شود امسال هم مجددا در این ایام اجرا شود، همچنین امیدواریم سامانه جهاد خدمت توسط شهرداری مشهد نیز در این ایام فعال شود تا بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.
 
براتی ادامه داد: تجهیز اماکن اسکان اضطراری از اقدامات پیش‌بینی شده ما خواهد بود، همچنین با محوریت پلیس راهور و کمیته مربوطه مسیرهای تردد زائران سامان‌دهی خواهد شد تا مشکلی در تردد زائران عزیز ایجاد نشود.
 
وی با تقدیر از اصحاب رسانه به منظور اطلاع‌رسانی و پوشش اخبار، گفت: پیش‌بینی مسیر استقرار اصحاب رسانه در ورودی‌های نیشابور و قوچان به منظور تهیه گزارش و مصاحبه از اولویت‌هایی بوده که در دست اقدام است.
 
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به آمار ثبت نام زائران خراسانی در سامانه سماح برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی در کربلای معلی، بیان کرد: آمار ثبت نام در کشور 555 هزار نفر است که خراسان رضوی بعد از تهران و خوزستان مقام سوم را با رقم ثبت نام 42 هزار نفر در اختیار دارد.
 
براتی اظهار کرد: سهمیه مواکب خراسان رضوی در مراسم اربعین حسینی امسال 65 موکب بوده که تجهیز شده است و امیدواریم تا 70 موکب افزایش پیدا کند.