اخبار گردشگری مشهد, زیارت و حرم مطهر رضوی, وضعیت کرونا در مشهد

برگزاری مراسمات دهه فاطمیه همراه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی

دستورالعمل

تمامی مراسمات ایام فاطمیه همراه با انجام دستورالعمل های بهداشتی قابل اجرا می باشد.

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستورالعمل بهداشتی برگزاری مراسم ایام فاطمیه را برای اجرا و نظارت به دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: به منظور مدیریت مطلوبابلاغ دستورالعمل بهداشتی برگزاری مراسم ایام فاطمیه برگزاری مراسم ایام فاطمیه؛ رعایت دستورالعمل‌ها و نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی جهت حفظ و ارتقاء سلامت عمومی، یکی از وظایف نظام سلامت است و با توجه به توسعه واکسیناسیون عمومی، برگزاری مراسم عزاداری و مذهبی و بر اساس طرح مدیریت هوشمند بیماری کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بلامانع است.

دکتر سیدجواد حسینی افزود: برگزاری مراسم در مساجد و مکانهای عمومی در اولویت قرار دارد و تمامی مساجد و هیئت‌ها ملزم به رعایت دستورات بهداشتی هستند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از فضای باز مساجد و شبستان ها، جهت انجام مراسم، با رعایت دستورالعمل‌ها در صورت مساعد بودن هوا در اولویت است خاطرنشان کرد: در مساجد و محیط مسقف رعایت فاصله گذاری اجتماعی (تأمین فضا برای هر نفر ۴مترمربع) و استفاده مناسب از ماسک و اقلام عبادی شخصی الزامی است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: برای متولیان و خدمات دهندگان در مساجد و مکان‌های فرهنگی و اجتماعی داشتن کارت واکسن و در وضعیت قرنطینه نبودن بیماری الزامی است.

دکتر حسینی افزود: به افرادی که واکسن را کامل نزده اند، افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند و یا افراد با سنین بالا، حتی اگر واکسن هم زده باشند توصیه می‌شود در مراسم شرکت نکنند.

وی با بیان اینکه تهویه مکان برگزاری مراسم باید به طور مناسب صورت بپذیرد به طوری که هوا در جریان باشد تصریح کرد: لازم است از حضور افرادی که دارای علائم بیماری هستند در مراسم جلوگیری به عمل آید.

دکتر حسینی گفت: برگزاری مراسم در منازل در صورت رعایت فاصله و تهویه محل و الزام به استفاده مناسب و مستمر از ماسک قابل برگزاری است، به شرط این که هیچ یک از اعضای خانواده در قرنطینه بیماری نباشند و شرکت کنندگان واکسن خود را دریافت کرده باشند.

وی رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک مناسب، رعایت فاصله حداقل دو متر از طرفین (۴مترمربع برای هر نفر)، استفاده از وسایل مانند کتب مذهبی، مهر، سجاده، تسبیح و چادر و نظایر آن به صورت شخصی، توزیع نذورات و مواد غذایی و آشامیدنی به صورت بسته بندی، در نظر گرفتن تجهیزات ضدعفونی و گندزدایی مستمر محل و سطوح مشترک نمازخانه یا محل برگزاری مراسم از دیگر موارد مورد تاکید برشمرد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *