اخبار گردشگری مشهد, زیارت و حرم مطهر رضوی

برنامه های متنوع حرم مطهر رضوی برای زائران نوروزی

حرم

حرم امام رضا (ع) امسال برای استقبال از زائران نوروزی برنامه های هنری متنوعی را تدارک دیده است.

مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برنامه‌های متنوع هنری برای زائران حرم مطهر حضرت رضا(ع) در ایام نیمه شعبان و نوروز ۱۴۰۱ با شعار «بهار زندگی» تدارک دیده است.

با توجه به پیش‌بینی حضور گسترده‌ زائران در ایام نیمه شعبان و نوروز ۱۴۰۱ پس از ۲ سال محدودیت‌های کرونایی در مشهد، این مؤسسه برنامه‌های متنوعی را تدارک دیده است که بخشی از آن‌ها در زیرمجموعه برنامه‌های ستاد استقبال از زائران نوروزی سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی به ویژه در ایستگاه‌های راه‌آهن، فرودگاه و جوار حرم رضوی اجرا خواهد شد.

در این راستا خیابان آیت‌الله واعظ طبسی مشهد با راه‌اندازی غرفه‌های فرهنگی بهار زندگی به مرکز فعالیت‌های فرهنگی این آستان مقدس در بازه زمانی نیمه شعبان تا پایان نوروز ۱۴۰۱ مبدل خواهد شد که در این میان، مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، گرافیک و طراحی هویت بصری تمامی غرفه‌های این خیابان را برعهده دارد. همچنین این مؤسسه یک غرفه ویژه در این خیابان برای اجرای برنامه‌های هنری خود خواهد داشت.

اجرای نمایش‌های خیابانی با مضامین تاریخی سیره حضرت رضا(ع) با بهره‌گیری از ظرفیت بالای هنرمندان مشهدی در خیابان آیت‌الله واعظ طبسی، از جمله برنامه‌های نوروزی این مؤسسه است.

اجرای سرود توسط گروه‌های مشهدی در راه‌آهن، فرودگاه و محدوده پیرامونی حرم رضوی به ویژه در خیابان آیت‌الله واعظ طبسی از دیگر برنامه‌های مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی است. در این راستا سرود جدیدی نیز با محوریت شعار «همه خادم الرضاییم» با شعری از سعید بیابانکی، شاعر برجسته کشور در این مؤسسه در حال ضبط است.

همچنین این موسسه در حال پیگیری است تا یک گروه حدود ۱۰۰نفره در ویژه برنامه سال تحویل ۱۴۰۱ حرم مطهر رضوی به اجرای سرود بپردازد.

علاوه بر اجرای سرود و نمایش، پرده‌خوانی نیز با محوریت سیره و تاریخ زندگانی حضرت رضا(ع) در ایام نوروز ۱۴۰۱ در خیابان آیت‌الله واعظ طبسی به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی انجام خواهد شد. همچنین این مؤسسه بر آن است تا بخشی از غرفه خود در خیابان آیت‌الله واعظ طبسی را با دعوت از استادان و هنرمندان برجسته به خلق زنده آثار در گستره هنرهای اسلامی، ایرانی همچون رشته خوش‌نویسی و نمایش آثار هنری اختصاص دهد. نمایشگاهی از عکس‌های حرم رضوی نیز در این غرفه برپا می‌شود.

هشتمین شب شعر «حماسه واژه‌ها؛ آیینه چهل سال شعر فارسی» این مؤسسه نیز به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان با حضور جمعی از شاعران پیشکسوت و جوان کشور در مشهد برگزار می‌شود. شعرخوانی شاعران با مضامین مهدوی و بهار زندگی در این شب شعر برای پخش از رسانه ملی ضبط خواهد شد.

همچنین تولید کلیپ‌های مختلف از جمله کلیپ‌هایی با استفاده از آلبوم قوالی و مناقب‌خوانی‌های رضوی هراتی «قول و قبول» این مؤسسه برای پخش در ایام نوروز از رسانه ملی در حال انجام است.

به همت این مؤسسه مجموعه پوسترهای «ادب حضور» با هدف معرفی آداب حضور در صحن و سرای رضوی نیز طراحی و آماده شده است که از آن‌ها در فضاآرایی مسیر خیابان شیرازی به حرم مطهر در آستانه نوروز ۱۴۰۱ استفاده خواهد شد. همچنین تولید موشن گرافیکی از این مجموعه پوسترها برای پخش در تلویزیون‌های شهری و تلویزیون‌های پهن پیکر حرم مطهر در نظر گرفته شده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، بخشی از محصولات مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در حوزه سوغات فرهنگی هنری رضوی با برند «مهر» نیز برای نخستین بار در نوروز امسال در فروشگاه‌های این مؤسسه در مشهد عرضه خواهد شد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *