اخبار گردشگری مشهد

برنامه‌های حرم مطهر رضوی در دهه اول محرم

 
وی تشریح کرد: روزانه بیش از 20 جلسه سخنرانی و بیان معارف حسینی با حضور سخنرانان برجسته کشوری در رواق‌های امام خمینی(ره)، دارالحجه، دارالاجابه و شبستان نهاوندی، میلانی و رواق حضرت زهرا(س) برگزار خواهد شد همچنین آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی و آیت الله محسن کازرونی و حجج الاسلام والمسلمین محمدباقر فرزانه، محمدرضا رضایی‌تهرانی، وحید حجتی، حسین حلوائیان، سید محمود مدنی، قاسم سوری، سیدجعفر طباطبایی، رضا علی عزیزی، سیدرضا اکرمی، مرتضی حمیدی و علی‎اصغر فاضلی از جمله سخنرانان حرم رضوی در دهه اول محرم هستند.
 
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: قبل و بعد از هر وعده سخنرانی مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به ذکر سجایا و مناقب حضرت حسین بن علی(ع) و یاران باوفایشان خواهند پرداخت.
 
شریعتی‌نژاد در خصوص زمان برگزاری برنامه‌ها در حرم عنوان کرد: ویژه برنامه‌های ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در دهه اول محرم همه روز بعد از نماز صبح و قبل و بعد از نماز ظهر و مغرب در اماکن متبرکه رضوی برگزار می‌شود.
 
وی درباره برنامه‌های روضه‌خوانی و سینه‌‏زنی حرم مطهر رضوی گفت: همچنین مراسم مرثیه سرایی و عزاداری با حضور مداحان و ذاکران برجسته اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در قالب ویژه برنامه «شکوه ایثار» هر روز بعد از نماز صبح، قبل و بعد از نماز ظهر و مغرب در صحن جامع رضوی، رواق بزرگ امام خمینی(ره)، ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد، شبستان معارف حسینی، رواق دارالحجه حرم مطهر رضوی و رواق حضرت زهرا(س) برپا می‌شود.
 
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی بیان کرد: «محفل شیرخوارگان حسینی» 15 شهریورماه برابر با 6 محرم به صورت همزمان در حرم مطهر رضوی و سراسر ایران و جهان ازساعت 8 تا 10 در صحن جامع رضوی برگزار می‌شود.
 
شریعتی‌نژاد عنوان کرد: در این مراسم 35 هزار دست لباس ویژه شیرخوارگان که در کارگاه دوخت لباس شیرخوارگان واقع در مسجد صدیقی‌ها تهیه شده است، از ساعت 5صبح در ورودی‌های حرم مطهر توزیع می‌شود.
 
وی درباره برگزاری برنامه «احلی من العسل» گفت: نوجوانان عزادار حسینی نیز شنبه 16 شهریورماه مصادف با روز هفتم محرم در ویژه برنامه «احلی من العسل» در صحن جامع رضوی از ساعت 9:30 تا 11 اجتماع باشکوهی را تشکیل خواهند داد. در این مراسم حجت الاسلام حلواییان به ایراد سخنرانی می‌پردازد.
 
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی عنوان کرد: در طی این دهه جلسات سخنرانی و روضه نیز ویژه خواهران، قبل و بعد از نماز ظهر و عصر و قبل از نماز مغرب و عشاء در رواق‌‎های دارالحکمه، درالحجه، حضرت زهرا(س) و رواق حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.
 
شریعتی‌نژاد درباره برنامه روز تاسوعا اظهار کرد: مرثیه سرایی و سینه‌زنی، قرائت زیارت حضرت ابوالفضل(ع) در روز تاسوعای حسینی و قرائت زیارت عاشورا و زیارت امین الله و سخنرانی آیت الله علم الهدی برنامه‌هایی است که در روز تاسوعای حسینی در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی از ساعت 4:30 صبح تا 13 برگزار می‌شود.
 
وی افزود: برگزاری ویژه‌ برنامه «آیین خطبه خوانی شب عاشورای حسینی» در صحن انقلاب اسلامی، بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء با نوحه خوانی و شمع گردانی و قرائت خطبه از برنامه‌های شب عاشوراست.
 
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: همچنین ویژه برنامه عزاداری شب عاشورای حسینی دوشنبه 18 شهریور بعد از نماز مغرب و عشاء با سخنرانی، مرثیه سرایی و عزاداری ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در رواق امام خمینی(ره) برپا خواهد شد و طبق سنت هر سال مراسم احیای قرآنی شب عاشورا از ساعت 22:30 تا 24 بامداد در رواق امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.
 
شریعتی‌نژاد افزود: مرثیه سرایی و سینه زنی، قرائت زیارت عاشورا به صورت کامل با صد لعن و صد سلام، برگزاری «آیین مقتل خوانی» و انجام سخنرانی توسط آیات عظام از جمله برنامه‌های تدارک دیده شده آستان قدس رضوی در روز عاشورا است که از ساعت 4:30 صبح تا 15 در رواق بزرگ امام خمینی(ره) برگزار می‌شوند.
 
وی گفت: در روز عاشورا و تاسوعای حسینی با حضور عموم هیئت‌های مذهبی و اجتماع عزادارن حسینی در حرم رضوی برگزار و همچنین شکوه نماز جماعت ظهر عاشورا و تاسوعا به نمایش گذاشته خواهد شد.
 
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: سه‌شنبه 19 شهریورماه نیز ویژه‌برنامه‌های عزاداری و سوگواری شام غریبان حسینی و حرکت کاروان خدام به سمت حرم مطهر رضوی از محل سازمان مرکزی آستان قدس رضوی، بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء برگزار خواهد شد.
 
وی ادامه داد: در دهه اول محرم بیش از 500 جلسه حلقه معرفت و پرسمان دینی ویژه عموم زائران به صورت شبانه‌روزی در اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد.