اخبار گردشگری مشهد

برنامه‌های حرم امام رضا (ع) در روزهای تاسوعا و عاشورا

وی با بیان این‌که شروع این ویژه‌ برنامه با قرائت زیارت‌های امین‌الله همراه خواهد بود، افزود: حجت‌الاسلام محمدباقر فرزانه در ویژه برنامه شب تاسوعا در حرم مطهر حضرت رضا(ع) به ایراد سخنرانی می‎پردازد و در ادامه مداحان به روضه‌خوانی و مدیحه‌سرایی خواهند پرداخت.
 
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی قرائت زیارت‌های امین‌الله و عاشورا، سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود مدنی بجستانی و مرثیه‌سرایی و سینه‌زنی امیرعارف را از برنامه‌های بعد از اذان صبح روز تاسوعا تا ساعت 6 عنوان کرد.
 
وی در توضیح بخش دوم برنامه‌های عزاداری روز تاسوعا اظهار کرد: بخش دوم ویژه برنامه‌های عزاداری از ساعت 9 صبح با مرثیه‌سرایی امیر عارف، محمد گلابگیر و اسماعیلی آغاز می‌شود و در این مراسم آیت‌اللّه محسن کازرونی به سخنرانی می‌پردازد.
 
مراسم شب عاشورا
 
به گفته شریعتی‌نژاد ویژه برنامه شب عاشورای حسینی نیز دو‌شنبه 18 شهریور ماه پس از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ع) برگزار می‌شود و در این برنامه محمد باقر فرزانه به ایراد سخنرانی و امیرعارف به روضه‌‏خوانی و مرثیه‏ سرایی می‌پردازند.
وی ابراز کرد: در شب عاشورای حسینی هم‌چون سال‌های گذشته مراسم خطبه‌خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی با حضور خادمان، مسئولان استانی، مدیران آستان قدس، مسئولان کشور و تولیت آستان قدس رضوی در صحن انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد که پس از قرائت خطبه توسط حجت‌الاسلام اسلامی‌فر، آقایان علی ملائکه و رضا قانع، به مدیحه‌سرایی می‎پردازند.
 
شریعتی‌نژاد اظهار کرد: در شب عاشورای حسینی با تأسی به سیره حضرت سیدالشهدا(ع)، ساعت 22:30 مراسم قرآن‌خوانی با حضور قاریان کشوری برگزار خواهد شد.
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در تشریح برنامه‌های روز عاشورا عنوان کرد: این مراسم بعد از نماز صبح و با قرائت زیارت‌های امین‌اللّه و عاشورا برگزار و در این برنامه حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود مدنی بجستانی سخنرانی خواهد کرد.
 
وی افزود: بخش دوم ویژه برنامه‌های عزاداری روز عاشورا نیز با مدیحه‌سرایی مداحان حرم مطهر رضوی آغاز می‌شود و در این مراسم نیز آیت‌اللّه سید احمد علم‌الهدی به سخنرانی و مقتل‌خوانی می‎پردازد.
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: قرائت زیارت عاشورا به صورت کامل با صد سلام پس از نماز ظهر و عصر از دیگر برنامه‎های عزاداری روز عاشورا در حرم مطهر رضوی است.
وی خاطرنشان کرد: در شام غریبان سید‌الشهدا(ع) طبق سنت هر ساله ویژه‌برنامه شام غریبان با حضور خدام از چهار راه شهدا آغاز و پس از طی مسیر و تشرف به حرم امام رضا(ع) مراسم عزاداری باشکوهی در صحن انقلاب اسلامی اقامه می‌‏شود.