حرم, آیین و رسوم

باز و بسته کردن درب های حرم

درب های حرم

اگر چه در حال حاضر جهت رفاه حال زائرین در طول شبانه روز درهای حرم مطهر به روی مشتاقان وارادتمندان حضرت گشوده است ولی در گذشته به غیر از شبهای ماههای مبارک رمضان، محرم وصفر ولیالی متبرکه، درهای حرم مطهر همه شب تقریبا حدود چهار ساعت گذشته از شب بسته می شد.

  تشریفات بستن وگشودن درهای حرم مطهر به این صورت بوده که : چند دقیقه قبل از ساعت مقرر خدمه حرم مطهر با کمال آرامی وادای احترام زمان بسته شدن درها  را به زائرین توجه وتذکر می دادند و معمولا با عبارت « ایها المؤمنون فی امان الله»  به تدریج زائرین را از حرم خارج می کردند.بعد از اینکه حرم ورواقها به کلی خلوت(غُرُق) می شد خدمه هر دسته قسمتهای مربوطه را جاروب ونظافت می کردند.

  سپس محفره محتوای قفلهای مخصوص در حرم مطهر که درمخزن مخصوصی دررواق دارالحفاظ قرار داشت توسط خدام که به ترتیب و با حال احترام ایستاده بودند تا نزدیکی در روضه منوره دست به دست می شد و سرپرست کشیک قفلها را از محفره برداشته و تمامی درهای منتهی به روضه منوره به غیر از در پیش روی مبارک که به رواق دارالحفاظ راه داشت ازسمت داخل بسته می شد ودرنهایت در پیش روی مبارک نیز از بیرون  قفل می گردید و  سپس کلیدها را در همان محفره گذاشته وبه همان ترتیبی که آورده بودند مجددا دست به دست برده وداخل مخزن قرار می دادند ودر مخزن نیز قفل می شد وکلید آن در اختیار سرپرست کشیک می ماند.

بعد از بستن در روضه منوره درهای رواقهای دیگر نیز به ترتیب بسته می شد ودر نهایت روضه ای خوانده می شد وخدمه برای استراحت به آسایشگاههای مخصوص  می رفتند.

سپس در همان شب حدود دو ساعت به اول فجر( اذان صبح ) مانده مجددا خادمین حرم با همان تشریفاتی که برای بستن آنها انجام داده بودند برای گشودن درهای حرم مطهر اقدام می کردند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *