اخبار گردشگری مشهد, خدمات گردشگری مشهد

اقدام به بهسازی پیاده روهای منتهی به حرم در سال 1401

حرم

بهسازی پیاده رو های منتهی به حرم امام رضا (ع) در سال 1401 انجام می شود.

مدیرکل نظارت بر نگهداری و تعمیرات و بهره‌برداری تأسیسات و زیرساخت‌های شهری شهرداری مشهد گفت: در سال ۱۴۰۱ نیز پیاده‌راه‌های معابر منتهی به حرم مطهر رضوی در خیابان‌های شهید نواب صفوی و طبرسی بهسازی و مرمت خواهد شد.

چندین سال است که عملیات بهسازی پیاده رو‌های شهر مشهد درحال انجام است. دراین راستا، برخی خیابان‌های منتهی به حرم مطهررضوی برای رفت وآمد آسان زائران پیاده حضرت‌رضا (ع) در خیابان‌های شیرازی و امام‌رضا (ع) بهسازی شده است. در ادامه این اقدامات، مدیرکل نظارت بر نگهداری و تعمیرات و بهره‌برداری تأسیسات و زیرساخت‌های شهری شهرداری مشهد اعلام کرد در سال ۱۴۰۱ نیز پیاده‌راه‌های معابر منتهی به حرم مطهررضوی در خیابان‌های شهید نواب صفوی و طبرسی بهسازی و مرمت خواهد شد.

بهنام خیاط درباره اقدامات بخش پیاده روسازی در سال گذشته گفت: هنوز پرونده‌های مربوط به پیاده روسازی در سال ۱۴۰۰  باز است و تا اردیبهشت برای جمع بندی نهایی عملکرد فرصت باقی است، اما در مجموع با احتساب اقدامات انجام شده در این بخش و البته اضافه شدن پروژه‌های پیاده روسازی مربوط به شورای اجتماعی محلات در سال گذشته، ۲۰۰ هزار مترمربع پروژه بهسازی و مرمت پیاده‌رو‌های شهری را در مشهد انجام دادیم.

وی افزود: اعتبارات هزینه‌شده در بخش پیاده روسازی در سال گذشته ۱۷۰ میلیارد تومان بوده است که با احتساب پروژه‌های مربوط به شورای اجتماعی محلات، مبلغ هزینه شده برای پیاده روسازی در مجموع ۲۰۰ میلیارد تومان خواهد بود؛ به‌عبارتی، برای هر مترمربع پیاده رویی که در شهر بهسازی می‌شود، یک میلیون تومان هزینه می‌شود؛ البته تجهیزات درنظرگرفته شده در پیاده‌راه‌ها مانند مصالح استفاده شده، نصب تیر‌های چراغ برق، سطل زباله و مبلمان شهری در هزینه‌ها تأثیرگذار است.

مدیرکل نظارت بر نگهداری و تعمیرات و بهره برداری تأسیسات و زیرساخت‌های شهری شهرداری مشهد افزود: در سال گذشته سعی شد پروژه‌های بهسازی پیاده رو‌های شهر در همه مناطق شهری مشهد تعریف شود و اولویت‌های کاری ما در سال گذشته اتصال خطوط پیاده‌رو به هم بوده است.

بهسازی پیاده رو کوچه شاهین فر، بهسازی پیاده رو خیابان‌های اطراف بازاررضا (ع)، بهسازی پیاده‌رو خیابان طبرسی و تکمیل گام چهارم بهسازی پیاده رو خیابان کوهسنگی ازجمله اقدامات شاخص این بخش در سال ۱۴۰۰ است که خیاط به آن‌ها اشاره کرد. البته تکمیل بهسازی پروژه پیاده‌روسازی خیابان طبرسی در سال ۱۴۰۱ به پایان می‌رسد.

مدیرکل نظارت بر نگهداری و تعمیرات و بهره برداری تأسیسات و زیرساخت‌های شهری شهرداری مشهد، در ادامه با اشاره به برنامه مدیریت شهری در بخش پیاده روسازی برای سال ۱۴۰۱ گفت: باتوجه به اینکه یکی از سیاست‌های شهرداری مشهد کاهش تصادف‌های منجر به فوت در معابر شهری است، با هماهنگی بین سازمان‌های شهرداری سعی شده است در بخش پیاده روسازی اقدامات ویژه‌ای انجام شود.

وی افزود: دراین راستا، قرار است در چهارراه‌هایی که بهسازی شده است، اما پیاده رو‌های منتهی به آن‌ها وضعیت مطلوبی ندارد، عملیات بهسازی پیاده رو انجام شود؛ همچنین اگر پیاده رو‌های منتهی به چهارراهی بهسازی شده، اما چهارراه بهسازی نشده است، عملیات بهسازی چهارراه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه پروژه‌های مختلف پیاده روسازی برای امسال نیز تعریف شده است، به مهم‌ترین پروژه‌های این بخش اشاره کرد و گفت: مدیریت شهری برای سه چهار سال آینده سعی خواهد کرد بهسازی پیاده رو‌های خیابان‌های منتهی به حرم مطهر رضوی را کامل انجام دهد؛ دراین راستا، در گذشته پیاده‌رو‌های خیابان‌های شیرازی و امام‌رضا (ع) بهسازی شده است و امسال نیز بهسازی پیاده‌رو‌های خیابان‌های شهید نواب صفوی و طبرسی را در دستورکار داریم.

خیاط افزود: باتوجه به تأکید شهردار مشهد مبنی بر توجه کردن به نیاز‌های معلولان و کم توانان در انجام پروژه ها، در بخش پیاده روسازی نیز از همراهی مشاور شهردار مشهد در زمینه معلولان و کم توانان بهره خواهیم برد تا افراد نابینا و کم توان به راحتی بتوانند از پیاده‌رو‌های مرمت‌شده عبور کنند؛ براساس برنامه ریزی، امسال نیز مانند سال گذشته به صورت حداقلی ۲۰۰ هزار مترمربع از پیاده رو‌های شهر مشهد بهسازی و مرمت خواهد شد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *