اخبار گردشگری مشهد, جاذبه های مشهد, رویدادهای مشهد

افتتاح نمایشگاه شاهنامه در موزه حرم مطهر رضوی

موزه

نمایشگاه شاهنامه ی خطی در موزه حرم رضوی افتتاح گردید.

همزمان با سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی نمایشگاه شاهنامه‌های نفیس خطی و چاپ سنگی در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری حرم مطهر رضوی افتتاح شد.

در مراسم افتتاح این نمایشگاه که با حضور محمد حسین‌زاده، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و سید جواد موسوی، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی برگزار شد، حسین‌زاده اظهار کرد: وجود گنجینه‌هایی بی‌نظیر در این مجموعه بیانگر هویت ایرانی اسلامی است.

وی جمع‌آوری چنین مجموعه‌هایی را در جهان امری حکومتی برشمرد و تصریح کرد: آستان قدس رضوی که یک نهاد دینی با سبقه چندصد ساله است، بی‌نظیرترین نهاد دینی در جهان است که این کار را انجام می‌دهد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی فعالیت دست‌اندرکاران فرهنگی آستان قدس رضوی در جمع‌آوری و مدیریت مجموعه‌ای عظیم از گنجینه فرهنگی را شایسته تقدیر و تشکر دانست و آن را ذخیره‌ای برای آیندگان برشمرد.

در این نمایشگاه ۱۰ نسخه خطی متعلق به قرن ۱۰ هجری قمری به نمایش گذاشته شد که در ۲۵، ۲۷ و ۲۸ سطر به خط نستعلیق کتابت شده و دارای مجالس تصویر است.

همچنین در بخش دیگری از این نمایشگاه ۱۵ نسخه چاپ سنگی از قرن ۱۳ به بعد در معرض بازدید قرار گرفته که در فاصله زمانی ۱۲۶۷ تا ۱۳۲۶ قمری به چاپ رسیده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی این نمایشگاه از ۲۵ اردیبهشت تا هشت خرداد ماه برای بازدید علاقه‌مندان در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری دایر خواهد بود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *