اخبار گردشگری مشهد, خدمات گردشگری مشهد, رویدادهای مشهد

اعلام برنامه ریزی های ستاد اقامه نماز در خراسان رضوی

اقامه نماز

برنامه های سال جدید ستاد اقامه نماز خراسان رضوی اعلام گردید.

رئیس ستاد اقامه نماز خراسان رضوی با اشاره به عملکرد این ستاد در سال گذشته برنامه‌های سال جاری آن را اعلام کرد.

حجت‌الاسلام امرالله سبحانی‌نیا، رئیس ستاد اقامه نماز خراسان رضوی، ۲۲ فروردین‌ ماه در نشست خبری این ستاد در رابطه با فعالیت‌های ستاد اقامه نماز در خراسان رضوی اظهار کرد: سیاست‌های کلی ستاد اقامه نماز کشور هر سال پس از پیشنهاد دفتر مقام معظم رهبری به استان‌ها ابلاغ می‌شود و ما نیز در راستای تحقق آن برنامه‌ها فعالیت می‌کنیم.

یکی از برنامه‌هایی که هر سال تکرار می‌شود، این است که تمام وزارتخانه‌ها برشی از برنامه‌های سال خود در حوزه نماز را ابلاغ می‌کنند که سال گذشته حدود ۶۰ تفاهم‌نامه از ۶۰ سازمان به دست ما رسید. عملکرد ادارات و سازمان‌ها در سال ۱۴۰۰ در سامانه سجاده در حال بارگزاری است و تا یک ماه دیگر این عملکرد جمع‌آوری و در مراسم طرح شهید رجایی از آن تقدیر خواهد شد.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده، یکی از ضرورت‌ها پاسخگویی به مسائل دینی و برگزاری نشست با دانش‌آموزان است که از برنامه‌های ثابت ما در ستاد اقامه نماز محسوب می‌شود. سال گذشته حدود ۲۱۱ نشست به صورت حضوری و آنلاین برای دانش‌آموزان و والدین آن‌ها توسط اساتید و مدرسان مرکز تخصصی برگزار کردیم چراکه اعتقاد داریم در موضوع تربیت دینی ابتدا خانواده‌ها مهم هستند.

سبحانی‌نیا خاطرنشان کرد: یکی از دیگر برنامه‌هایی که در سال ۱۴۰۰ اجرا شد، آموزش معارف نماز به پرسنل و کارمندان بود که در این راستا ۳۰ نشست برای ادارات برگزار و حدود ۳۰ هزار نفر در آن‌ نشست‌ها شرکت کردند.

رئیس ستاد اقامه نماز خراسان رضوی ادامه داد: هدف دیگری که آن را دنبال کردیم، برگزاری نشست با مدیران دستگاه‌ها در راستای بومی‌سازی برنامه‌های ابلاغی بود. نقش ما در این خصوص نقش مشارکتی بود و در این راستا با حدود ۳۰ سازمان همکاری کردیم. همچنین در سال ۱۴۰۰ تلاش کردیم نشریه‌ای الکترونیکی تحت عنوان یاوران نماز تولید کنیم و تمام برنامه‌های با محوریت نماز را در این نشریه جای دهیم که طراحی آن صورت گرفت.

سبحانی‌نیا اضافه کرد: در طول دوران کرونا بیش از ۲۰۰ بسته آموزشی مجازی تولید کردیم که شامل بسته‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای و ۱۰ دقیقه‌ای است. همچنین بیش از ۷۰۰ بسته آموزشی در حال حاضر آماده داریم. یکی دیگر از اقداماتی که در سال ۱۴۰۰ انجام شد، برگزاری جشنواره نماز و انتظار در ۲ منطقه نیشابور و سبزوار بود که طی یک مراسم شب شعر از شاعران برگزیده در این جشنواره تجلیل شد.

وی افزود: در ماه مبارک رمضان ۱۴۰۰ نیز با هدف آشنایی اذکار نماز یک مسابقه با همین عنوان برگزار و حدود ۳۰ هزار نفر در این مسابقه شرکت کردند. همچنین در دهه فجر ۱۴۰۰ مسابقه تفسیر گام دوم انقلاب با عنوان فجر دوم را برگزار و بیش از ۱۰ هزار نفر در این مسابقه شرکت کردند.

سبحانی‌نیا ادامه داد: با توجه به اینکه آموزش و پرورش اولویت اول ستاد اقامه نماز است، ۲۷ اجلاس نماز، خانه، مدرسه و مسجد برگزار کردیم و از آنجا که در فرهنگ دینی سه کانون تربیت خانه، مدرسه و مسجد مورد اهمیت و چگونگی تربیت دینی از خانه تا مدرسه و مسجد مطرح و بهترین کانون‌های تربیت موثر، نخست خانه و سپس مدرسه و مسجد است، این اقدام صورت گرفت. در این راستا به دلیل اینکه آپارتمان‌نشینی اخلاق اجتماعی ضعیف شده است؛ لذا طرحی با عنوان «دوستان بیایید هر هفته یک کار خوب را تمرین کنیم» را در دستور کار قرار دادیم که به واسطه آن ۴۰ فعالیت مثبت در قالب پوستر منتشر شد.

رئیس ستاد اقامه نماز خراسان رضوی بیان کرد: در گذشته یک روحانی در هر محله حضور داشت که به سوالات دینی مردم پاسخ می‌داد. با اقتباس از این موضوع پایگاه سلامت معنوی در محیط‌های اداری ایجاد شده که قرار است توسعه داده شود و هفته‌ای یک مرتبه با حضور یک روحانی در ادارات برگزار خواهد شد.

وی در رابطه با برنامه‌های ستاد اقامه نماز خراسان رضوی در سال ۱۴۰۱ تصریح کرد: علاوه بر برنامه‌های سال گذشته که در سال جاری نیز اجرایی خواهد شد، برنامه‌های جدیدی در دست اقدام است که از میان آن‌ می‌توان به برگزاری جلسات متمرکز معارف نماز اشاره کرد که کارکنان از ادارات مختلف در این جلسات حضور خواهند یافت. همچنین تصویرگری داستان‌های قرآنی با محوریت نماز در حال تولید است که با هدف انتقال این مفاهیم به کودکان و نوجوانان در ۶ نمایشگاه در معرض نمایش قرار خواهد گرفت. برگزاری مسابقه سرود یکتایی با هدف بلندمدت نیز از دیگر برنامه‌های ستاد اقامه نماز در سال جاری است که با هدف زیباخوانی و تصحیح قرائت نماز طراحی شده است.

سبحانی‌نیا افزود: تدوین سند پنج‌ ساله توسعه فرهنگ نماز در خراسان رضوی نیز در دست اقدام است که هدف ما از تدوین این سند جلوگیری از موازی‌کاری و هر نوع اقدام اضافی است که بر اساس اقتضائات استان طراحی شده است. همچنین برگزاری مسابقه علمی، فرهنگی و هنری «فجر تا فجر» که شامل تمام فعالیت‌های علمی، فرهنگی و هنری در حوزه نماز است را در دستور کار قرار دادیم که از دهه فجر امسال تا سال آینده به صورت ادامه‌دار اجرا خواهد شد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *