مجله گردشگری

از 8 محصول رسانه ای آستان قدس رضوی رونمایی شد!

آستان قدس رضوی

ولادت حضرت زینب و رونمایی از 8 محصول آستان قدس رضوی

در آستانه سالروز ولادت حضرت زینب(س) از هشت محصول رسانه‌ای مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی رونمایی شد.

آیین رونمایی از هشت محصول رسانه‌ای مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی ظهر امروز با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی، معاون برون مرزی صداوسیما، معاون صدای رسانه ملی، معاون اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی و جمعی دیگر از مسئولان و اهالی رسانه برگزار شد.

رونمایی از نرم‌افزار حرم مجازی

از جمله محصولات مهم رونمایی شده در این مراسم، نرم‌افزار حرم مجازی است که به همت مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی طراحی شده است.

شبیه‌سازی واقعیت مجازی حرم با جزئیات کامل به همراه شبیه‌سازی جمعیت، مسیریابی در حرم مطهر، معرفی رواق‌ها، اماکن، مراکز علمی و آموزشی، پارکینگ‌ها، دسترسی به بخش نذورات، بانک احادیث، زندگی‌نامه امام رضا(ع)، آداب زیارت و زیارت‌نامه به صورت موشن‌گرافی و پخش مستقیم از حرم مطهر از امکانات و قابلیت‌های نرم‌افزار حرم مجازی است.

پوستر دومین جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) رونمایی شد

در این مراسم همچنین پوستر و تیزر دومین جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) رونمایی شد تا دومین دوره این جشنواره به طور رسمی کار خود را آغاز کند.

مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی با برگزاری این جشنواره اهداف مهمی از جمله شناسایی و شبکه‌سازی خادمان رسانه‌ای، تعمیم و گسترش تولیدات رسانه‌ای مرتبط با سیره رضوی در بستر رسانه‌های گوناگون به ویژه رسانه‌های نوین و همچنین عمق‌بخشی به محتوای رسانه‌ای مرتبط با سیره و معارف رضوی را دنبال می‌کند که با مشارکت اصحاب رسانه و عموم مردم محقق خواهد شد.

شروع به کار سایت شبکه ماهواره‌ای امام رضا(ع)

همچنین سایت شبکه ماهواره‌ای امام رضا(ع) به‌طور رسمی در این مراسم آغاز به کار کرد. با راه‌اندازی این سایت به آدرس imamreza.net امکان پخش زنده برنامه‌های حرم مطهر رضوی در حوزه داخلی و بین‌المللی به زبان‌های فارسی، اردو، انگلیسی و عربی فراهم شد.

علاوه بر پخش زنده برنامه‌های حرم مطهر رضوی، تولیدات صوتی و تصویری مدیریت رسانه‌های صوتی و تصویری آستان قدس رضوی نیز برای استفاده علاقه‌مندان روی این وب‌سایت قرار می‌گیرد. از دیگر ویژگی‌های این سایت می‌توان به قرار گرفتن پخش زنده و تولیدات همه برنامه‌های شبکه ماهواره‌ای امام رضا(ع) اشاره کرد.

رونمایی از کتاب اطلس جغرافیای آستان قدس رضوی

دیگر محصول رونمایی شده در این مراسم، کتاب اطلس جغرافیای آستان قدس رضوی بود که در آن، تمامی مراکز، نهادها، حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی آستان قدس رضوی و همچنین همه خدمات، فعالیت‌ها، دفاتر و مؤسسات، مراکز، سازمان‌ها، موقوفات مهم و پروژه‌های بزرگ عمرانی این آستان معرفی شده است.

رونمایی از مجموعه مستند خدام حرم

مجموعه مستند خدام حرم مطهر رضوی دیگر محصولات فرهنگی رونمایی شده در این مراسم بود که همزمان با رونمایی از آن ۶ خادم و پیشکسوتی که در این مستند به زندگی آن‌ها پرداخته شده است، تجلیل شدند.

همچنین با حضور معاونان سازمان صداوسیما، استودیوی رادیویی شهید حاج قاسم سلیمانی در صحن پیامبر اعظم(ص) حرم مطهر رضوی افتتاح شد. طرح پژوهشی اطلس جامع زیارت و ضمائم روزنامه قدس از دیگر محصولات مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی است که در این مراسم رونمایی شد.

تقویت کمی و کیفی محصولات رسانه‌ای برای خدمت گسترده‌تر به زائران و مجاوران

محمدمهدی خیرجو، رئیس مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی، در ادامه مراسم رونمایی از هشت محصول رسانه‌ای مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف ما در این مرکز، این است که بتوانیم با ارزیابی نیازها و ظرفیت‌ها، بستر رسانه‌ای گسترده‌تری برای خدمت به زائران و مجاوران فراهم کنیم.

وی ادامه داد: حضرت زینب(س) به عنوان پیامبر حماسه حسینی، نقش تبیین‌گری و جهادی را در زمانه خود ایفا کردند و به‌گونه‌ای عمل کردند که پیام قیام حسینی در طول تاریخ منتشر و ماندگار شده است.

خیرجو به اهمیت توجه به این الگوی دینی در عرصه رسانه اشاره و تصریح کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری، امروز رسانه انقلاب اسلامی، که با انواع و اقسام حملات رسانه‌ای دشمن مواجه است، مهم‌ترین وظیفه‌اش جهاد تبیین است و آستان قدس رضوی هم وظیفه دارد با تکیه به آموزه‌های رضوی و استفاده از ظرفیت‌های این حوزه، برای تبیین مواضع حق اقدام کند تا ابهامات برطرف شود.

صدها میلیون دلداده، مخاطب تولیدات رسانه‌ای رضوی

وی گفت: سالانه ۲۵ میلیون زائر به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند و در کنار آن صدها میلیون دلداده اهل بیت(ع) نیز از طریق تولیدات رسانه‌ای این آستان، با این حرم مطهر مرتبط و از محتوای رسانه‌ای تولید شده، استفاده می‌کنند.

رئیس مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی به اقدامات صورت گرفته برای توسعه این خدمت اشاره و با تقدیر از همکاری‌های دوجانبه با سازمان صدا و سیما افزود: خوشبختانه با حمایت‌های معاونت صدای سازمان صداوسیما توانستیم ظرف یک سال اخیر محصولات و خدمات رسانه‌ای جدیدی داشته باشیم که یکی از آن‌ها، افتتاح استودیوی رادیویی شهید حاج قاسم سلیمانی در صحن پیامبر اعظم(ص) حرم مطهر است.

وی عنوان کرد: در حوزه بین‌الملل نیز با همکاری صداوسیما و معاونت اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی، طی یک سال گذشته ۸۳۷ ساعت برنامه به زبان‌های مختلف از جمله عربی، انگلیسی، هوسایی(آفریقایی آسیایی) و مالایی برای مخاطبان خارجی در اقصی نقاط دنیا پخش شد و امسال هم سعی داریم با کمک اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی، هم کیفیت و هم کمیت این تولیدات را ارتقا دهیم.

بازنمایی حرم مطهر با استفاده از واقعیت مجازی

خیرجو به محصولات رونمایی شده در این مراسم نیز اشاره کرد و گفت: پس از بررسی دقیق محصولات رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی موجود در آستان قدس رضوی و مجموعه حرم مطهر، مقرر شد تا با طراحی محصولات جدیدی که امروز رونمایی شد، خدمات بهتری به زائران و مجاوران ارائه دهیم.

وی با اشاره به نرم افزار حرم مجازی به عنوان یکی از محصولات رونمایی شده اظهار کرد: در این محصول بازنمایی حرم رضوی به صورت کامل و به شکل واقعیت مجازی انجام شده و خدمات متعدد دیگری از جمله مسیریابی و اطلاع‌رسانی دقیق درباره حرم نیز در آن تعبیه شده است.

آمادگی برای افزایش تعامل و همکاری با رسانه‌ها

رئیس مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی به رونمایی از پوستر و تیز دومین جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) اشاره کرد و افزود: از مزایای این جشنواره این است که سبب شد عنایت بیشتری به حوزه رسانه شود و تولیدات رسانه‌ای با موضوع رضوی مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

وی گفت: مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی از حضور همه رسانه‌ها برای مشارکت در این جشنواره استقبال می‌کند و امیدواریم بتوانیم با تقویت همکاری‌ها، شاهد رشد میزان تولید محصولات رسانه‌ای در این حوزه باشیم.

اطلسی برای معرفی خدمات گسترده آستان قدس

وی به رونمایی از اطلس جغرافیایی آستان قدس رضوی هم اشاره کرد و اضافه کرد: آستان قدس رضوی خدمات فرهنگی و اجتماعی گسترده‌ای در نقاط مختلف کشور، از هویزه و میرجاوه گرفته تا استان‌های شمالی و غربی کشور ارائه می‌دهد که تمام مکان‌های ارائه خدمت در یک اطلس جامع ارائه شده است. همچنین تولید مستند خدام آستان قدس رضوی یکی از تاکیدات تولیت آستان قدس رضوی بوده که این مستند در ۱۵ قسمت تهیه و در این مراسم رونمایی شده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی آستان قدس رضوی، رئیس مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس در خصوص رونمایی از ضمایم جدید روزنامه قدس نیز گفت: با وجود مشکلاتی که گریبان‌گیر تمام روزنامه‌ها شده است، اما به لطف حضرت رضا(ع) هنوز روزنامه قدس بالاترین تعداد مشترک ثابت را دارد و امروز نیز چهار ضمیمه روزنامه قدس و پیوست فضای مجازی این روزنامه رونمایی شد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *