اخبار گردشگری مشهد

آمادگی برای بازگشایی رواق‌های سقف ‌بلند حرم

مصطفی خاکسار قهرودی در برنامه تلوزیونی سیمای خراسان رضوی، در خصوص بازگشایی سایر بخش‌های حرم مطهر رضوی به تدوین دستورالعملی در این زمینه طی هماهنگی با وزارت بهداشت و درمان و برگزاری جلسات مشترک با آستان‌های مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)، احمدابن‌موسی‌الکاظم(ع)، مسجد مقدس جمکران و حضرت عبدالعظیم(ع) اشاره و اظهار کرد: در این دستورالعمل‌ها، بازگشایی مرحله به مرحله صحن‌ها، رواق‌ها و روضه منوره بر اساس نظر ستاد ملی مقابله با کرونا برنامه‌ریزی شده است.

sahn haaram minوی تصریح کرد: در کنار آموزش، امکانات لازم نیز فراهم شد و اکنون در کنار موارد موجود مانند ارائه مواد ضد عفونی، ارائه ماسک به افرادی که درخواست ماسک دارند، عرضه ماسک در فروشگاه‌های مبادی ورودی حرم مطهر، ارائه برگ زیارت، پلاستیک، نصب بنرهای آموزشی، تنظیم فرش‌ها به صورت شطرنجی، تذکر دائمی خدمت‌گزاران به زائران در رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی، کاهش مراسم‌ها برای کاهش ازدحام و مدیریتی که به لحاظ فیزیکی در صحن‌ها اتفاق افتاده، شرایطی را فراهم کرده تا مطابق دستورالعمل تنظیم شده بتوانیم بازگشایی مرحله به مرحله را به انجام برسانیم و این امر منوط به همکاری زائران خواهد بود.

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی به سفر دکتر حریرچی؛ معاون وزیر بهداشت طی روزهای اخیر به حرم مطهر امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت: طبق ارزیابی ایشان، میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در اماکن مذهبی بسیار بهتر از سایر مکان‌های شهری بوده است که ما امیدواریم این رعایت در سایر مکان‌ها نیز اتفاق افتد و خوشحالیم مردم به رعایت مسائل بهداشتی به عنوان وظیفه دینی خود می‌نگرند.

خاکسار قهرودی همچنین گفت: در سفر معاون وزیر بهداشت در خصوص تهویه این رواق‌ها توضیح داده شد و آماده‌ایم با توجه به گرمی هوا و سختی حضور در صحن‌ها برای زائران با رعایت همه جوانب بهداشتی، رواق‌های با سقف‌های بلند بازگشایی شود که البته این بازگشایی منوط به دستور ستاد ملی کروناست.

 وی به تغییرات ایجاد شده در اجرای برنامه‌های حرم مطهر رضوی از آغاز سال جدید اشاره و عنوان کرد: در ابتدای سال 99 مطابق سال‌های گذشته برگزاری برنامه‌های متنوعی برای مراسم تحویل سال جدید در دستور کار آستان قدس رضوی قرار داشت که بر اثر شیوع ویروس کرونا تغییرات گسترده‌ای در آن ایجاد شد و برای جلوگیری از ازدحام جمعیت با استفاده از ابزار رسانه در سطح ملی و فضای مجازی، حال و هوای حرم مطهر رضوی به منازل مردم برده شد.

دهه کرامت امسال برنامه‌ای مستقیم با حضور زائر نخواهیم داشت.
sahn haram min

وی دهه کرامت را نیز متأثر از جو حاکم بر جامعه در مقابله با گسترش ویروس عنوان کرد و گفت: دهه کرامت امسال برنامه‌ای مستقیم با حضور زائر نخواهیم داشت و آنچه از برنامه‌ها تدارک دیده شده است، در رواق امام خمینی(ره) ضبط شده و از طریق رسانه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

خاکسار قهرودی ضمن تشریح برنامه‌های دهه کرامت آستان قدس رضوی، به برگزاری مراسم آیین تعویض پوش ضریح و پرچم گنبد امام رضا(ع) در شب میلاد حضرت ثامن‌الحجج(ع) با حضور خدام و مهمانان به عنوان یکی از ویژه برنامه‌های اصلی دهه کرامت امسال اشاره کرد.

وی برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و شاد با همکاری متولیان امر، اعم از برگزاری سرودها در سطح شهر، برگزاری مسابقات فرهنگی، اجرای برنامه‌های هنری با حضور هنرمندان خطاط و نقاش را از دیگر اقدامات آستان قدس رضوی در دهه کرامت عنوان کرد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی همچنین با اشاره به حذف برنامه زیر سایه خورشید در سطح بین‌الملل گفت: کاروان‌های زیر سایه خورشید با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و اخذ مجوز از مسئولان بهداشتی هر شهرستان، با همراه داشتن پرچم متبرک حرم امام رضا(ع) سفرهای خود را به تمام شهرهای کشور آغاز کرده‌اند.

این مقام مسوول در آستان قدس رضوی همچنین به بخشودگی سه ماه اجاره بهای املاک این سازمان در راستای همراهی با مشاغل آسیب دیده از کرونا اشاره کرد که به دستور تولیت آستان قدس رضوی انجام و وام هایی نیز به مشاغل آسیب دیده تعلق گرفت.

خاکسار قهرودی، تخصیص زمین از سوی آستان قدس رضوی برای ساخت مسکن خانواده‌های کم ‌بضاعت را از دیگر اقدامات این سازمان عنوان کرد و گفت: این برنامه با هماهنگی مسوولان شهری در حال اتفاق است و دستور کلی آن از سوی تولیت آستان قدس رضوی صادر شده است.

وی به تعطیلی برنامه‌های اعزام کاروان‌های زیارت اولی اشاره و بیان کرد: مکان‌هایی که برای این برنامه در نظر گرفته شده بود، طی هماهنگی‌هایی به عنوان فضای احتیاطی در اختیار مسئولان بهداشت قرار گرفته است.

خاکسار قهرودی همچنین به بسته‌ بندی و توزیع 40 هزار بسته معیشتی توسط خادمان رضوی در رواق امام خمینی(ره) از اوایل شیوع این ویروس اشاره کرد و گفت: حضور خادمان در فعالیت‌های اجتماعی و میانجی ‌گری در دعاوی از برکات خدمت‌گزاری است که در حرم اتفاق می افتد.

اجرای پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر
harammm min

خاکسار قهرودی همچنین به اجرای برنامه جایزه بین‌المللی قرآن رضوان و جایزه جهانی گوهرشاد حرم مطهر رضوی در حوزه بین‌الملل اشاره کرد که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، با تغییر زمانی اندک برگزار خواهد شد.

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی، استفاده از گروه‌های جهادی، تقدیم مساعدت‌ها در قالب جهیزیه، اقدامات آستان قدس رضوی در مناطق سیل‌زده شمال و جنوب کشور که عموماً با رویکرد ایجاد شغل بود و در حال حاضر به بهره‌برداری رسیده را از جمله اقدامات این نهاد عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بهره‌برداری از طرح‌های تکمیل شده سازمان در دهه کرامت اشاره کرد و گفت: ایجاد و تجهیز 11 اتاق عمل در بیمارستان رضوی، ایجاد بخش دندانپزشکی و تکمیل سایت این بیمارستان، از جمله طرح‌هایی است که طی این دهه به بهره برداری خواهد رسید.

خاکسار قهرودی همچنین به ساخت سه دارو در حوزه دارو و درمان اشاره و عنوان کرد: با هماهنگی وزارت بهداشت بعد از رونمایی، نام داروها و حوزه مصرفی آن اعلام خواهد شد.

وی اصلاح بذر و ژنتیک در حوزه دامپروری و دام‌های سنگین در مزرعه نمونه آستان قدس رضوی را از جمله کارهای نوین این سازمان در حوزه کشاورزی عنوان کرد که در ایام پیش رو مورد رونمایی قرار خواهد گرفت.


haram sahn min

خاکسار قهرودی در ادامه به تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی در رعایت اصول و ضابطه‌های بهداشتی اشاره و بیان کرد: به علت اهمیتی که این قضیه دارد، موضوع رعایت این دستورالعمل‌های بهداشتی امروز یک اصل اساسی است و زائران و مجاوران در ورود به حرم مطهر رضوی موظف به رعایت این اصول هستند.

وی گفت: ما می‌خواهیم فضاهای بیشتری از حرم مطهر باز شود، اما اکنون محکوم به شرایط هستیم و سیستم خدمت‌گزار در حرم مطهر رضوی تلاش می‌کند با آموزش خدام و ایجاد امکانات، شرایط را برای حضور سالم زائران فراهم کند که بر این اساس صد در صد خادمان و کارکنان حرم در حال رعایت پروتکل‌ها هستند.

خاکسار قهرودی، آستان قدس رضوی را یکی از پیشگامان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از آغازین روزهای شیوع این ویروس در کشور عنوان کرد و گفت: در همان روزهای نخست، فضای حرم در مکان‌های مسقف و اطراف ضریح مطهر برای جلوگیری از گسترش ویروس مدیریت شد، اما به جایی رسیدیم که مجبور به بستن درب‌های حرم مطهر به روی زائران شدیم که کاری بسیار سختی و ناراحت‌کننده برای ما بود.

وی همچنین تعطیل شدن شبکه رضوان و تهیه غذای مهمانسرا را یکی از تأثیرات این بیماری دانست و ابراز امیدواری کرد با مرتفع شدن شرایط بیماری، پذیرای حضوری از زائران در مهمان‌سرای حضرت دوباره آغاز خواهد شد.

{module module=”443″ showtitle=”true”}

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *