معرفی اماکن تاریخی مشهد

بنای هارونیه

گنبد هارونیه یکی از افسانه ای ترین و قدیمی ترین بناهای خراسان است که هنوز پیشینه تاریخی آن مشخص نشده است. این بنای تاریخی به طور کامل از آجر ساخته شده است و دارای سبک معماری آذری است.

آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادرشاه یکی مهمترین از مکان های تاریخی گردشگری مشهد به حساب می آید. اولین چیزی که در آرامگاه نگاه شما را به خود جلب می کند، مجسمه ای برنزی از نادرشاه سوار بر اسب است که بر روی یک سکوی بلند ساخته شده.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی، یکی از مکان های دیدنی مشهد است که بازدید از آن برای هر گردشگر ایرانی مهم است و در نزدیکی شهر توس واقع شده است.
harounie

مصلی تاریخی مشهد

بنای مصلی در پایین خیابان مشهد یکی از آثار زیبای قدیمی این شهر است. این بنا مربوط به دوره صفویه و در زمان شاه سلیمان ساخته شده است. معماری این بنا شامل ایوانی بزرگ و دو ایوانچه در اطراف خود است.

گنبد سبز

گنبد سبز مقبره شیخ محمد مومن استرآبادی است که در خیابان آخوند خراسانی واقع شده است. گنبد زیبای این مقبره در شب به رنگ سبز است و در روز هم، رنگ فیروزه ای زیبایی را به نمایش می گذارد.

خانه و موزه ملک

این ملک متعلق به حاج حسین آقا ملک، بزرگترین واقف تاریخ ایران بود و در اوایل قرن چهاردهم شمسی احداث شد. این مکان از لحاظ معماری، تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی می باشد.

میل اخنگان

برج اخنگان، در فاصله 22 کیلومتری شهر مشهد و در نزدیکی جاده توس واقع شده است. در واقع این ثر تاریخی، یک آرامگاه است که هویت فردی که در آن دفن شده است نامعلوم است و همین امر باعث جذابیت و کنجکاوی زیاد گردشگران است.

بقایای حصار و باروی تابران

شهر تابران که اکنون به نام توس آن را می شناسند، با حمله ی مغولان به این شهر به ویرانه ای تبدیل شد. حصار تابران، دیوار عظیمی از خشت و گل است که حدود 6 کیلومتر دور شهر تابران کشیده شده است.

خانه داروغه

خانه تاریخی داروغه مشهد متعلق به یوسف خان هراتی، آخرین داروغه مشهد در زمان قاجاریه بوده است. این خانه با سبک معماری مرسوم خانه های تاریخی ایران ساخته شده ولی المان های معماری روسی آن را به بنای منحصر به فردی تبدیل کرده است.

مدرسه تاریخی پریزاد

مدرسه تاریخی پریزاد در ضلع جنوبی حرم مطهر رضوی و شمال مسجد گوهرشاد قرار دارد. بانی این مدرسه وقفی پریزاد خانم از نوادگان خواجه ربیع است که یکی از ندیمه های گوهرشاد بانو بوده است.

رباط ویرانی

کاروانسرای رباط ویرانی واقع در 10 کیلومتری جاده مشهد شاندیز، از بناهای باقیمانده دوره ی تیموری است. این بنا که به عنوان یک اثر ملی به حساب می آید، امروزه به موزه مردم شناسی تبدیل شده است و گردشگران زیادی را به خود جذب میکند.

روستای پاژ

این روستا به استناد متون تاریخی و ادبی زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی بوده است. روستای پاژ که پیشینه آن به پیش از قرن چهارم هجری باز می‌گردد، اکنون با چهار هکتار بافت مسکونی و با ۸۰۰ هکتار وسعت جز آثار تاریخی به شمار می آید.

خانه کوزه کنانی

خانه کوزه کنانی در کوچه چهارباغ خیابان شیرازی مشهد، یکی دیگر از خانه های تاریخی باقی مانده از دوران قاجاریه است. در حال حاضر از این خانه به عنوان میراث فرهنگی استان خراسان رضوی و همچنین موزه مشروطیت استفاده می گردد

خانه توکلی

خانه توکلی که اکنون نام آن در فهرست میراث فرهنگی و آثار ملی دیده می‌شود روزگاری محل سکونت تاجر معروفی به نام کشمشیان بوده که بعدها توسط فردی به نام توکلی خریداری شد و به خانه توکلی مشهد شهرت یافت.

خانه پیشه وران

خانه پیشه وران مشهد یکی از بناهای تاریخی است که در محله ارگ واقع شده است. از ویژگی های این خانه می توان از طاق نماهای آجری، در و پنجره منبت کاری شده و سقف چوبی، کاشی کاری های با ظرافت دور پنجره ها نام برد.

خانه تاریخی ناظران

خانه تاریخی ناظران با قدمتی 100 ساله در خیابان نواب صفوی و در کوچه سرحوض واقع شده است. در حال حاضر این خانه علاوه بر کاربری مسکونی، به‌عنوان مسافرخانه نیز استفاده می‌شود. همچین بازدید از آن برای عموم امکان‌پذیر است.

باغ خونی

باغ خونی یکی از قدیمی ترین باغ های مشهد است و به دوره قاجار برمی­گردد. از کاربری های قابل توجه این باغ، اختصاص آن به کنسولگری روسیه بوده که روس ها از آنجا مردم متحسن در حرم مطهر را مورد گلوله باران قرار دادند.

خانه چهار طاقی بازه هور

آتشکده چهار طاقی بنایی مربوط به دوره ساسانیان است که در روستای رباط سفید در نزدیکی جاده مشهد به تربت حیدریه واقع شده است. چهار طاقی بازه هور با وجود ناشناخته بودن یکی از مهمترین آثار باستانی منطقه است که ارزش بازدید را دارد.

مدرسه عباسقلی خان

مدرسه عباسقلی ‌خان از جمله آثار تاریخی مشهد است که در سال 1077 ساخته شد و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی خراسان است. این مدرسه، اکنون در نزدیکی حرم رضوی قرار داشته و یکی از مراکز حوزه علمیه مشهد به‌شمار می‌آید.

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیگ یکی از آثار باقیمانده از دوره صفوی است که در نزدیکی حرم امام رضا واقع است. این حمام به خواست مهدی قلی بیگ ساخته و وقت مردم شد. این حمام با سقفی زیبا چشمان هر گردشگری را به خود خیره می ‌کند.
سبد خرید