باهشت باهشت گردشگری مشهد

گلیم بافی یکی از هنرهای بافندگی است که در ایران و چند کشور دیگر پیشینه کهنی دارد، وارثین اصلی آن را می‌توان عشایر در نظر گرفت. با این وجود در سال‌های اخیر این نوع از فرش علاقمندان زیادی به عنوان کالایی تزئینی پیدا کرده است. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا نگاهی به تاریخچه‌ هنر گلیم‌بافی، انواع گلیم و راهنمای تشخیص گلیم‌خوب بیندازیم.

حتما برای شما پیش آمده که در هنگام خرید ‌زعفران، با اسامی و مفاهیم خاصی از انواع زعفران برخورد کنید، که از لحاظ کیفیت و قیمت بسیار تفاوت دارند، در ادامه مطلب با انواع زعفران و تفاوت آنها با یکدیگر آشنا می شویم تا در هنگام خرید ‌زعفران، شناخت کامل را داشته باشیم و دچار اشتباه نشویم.

آجیل و خشکبار
یکی دیگر از سوغات مشهد آجیل و خشکبار مرغوب مشهد است. در فروشگاه های عرضه آجیل و خشکبار برگه های مختلف میوه از جمله زردآلو، آلو و آلوچه، میوه های خشک، نخود و کشکش، گردو، پسته،... به چشم می خورد.
آجیل و خشکبار از زمان های بسیار قدیم جایگاه خاصی در بین مردم مشهد داشته است. و این موضوع به این دلیل است که این خوردنی دارای پروتئین مختلف و مواد مغذی است که مصرف آن در تمام سنین توصیه می شود.

 شهر مقدس مشهد با وجود بازار رضا و حرم مطهر حضرت رضا (ع) سالانه میزبان میلیون ها مسافر است. پایتخت معنوی ایران جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، گردشگری متعددی دارد.
شکل گیری بسیاری از این جاذبه ها ریشه در فرهنگ این مردم دارد. یکی از رسوم قدیم ما ایرانیها خرید سوغات است. به همین دلیل، این رسم در سفر به مشهد تبدیل به یکی از سنت‌های دیرباز مردم ایران شده است. یکی از مراکز معروف شهر مشهد که مورد علاقه زائران از قدیم بوده، بازار رضا است. این مجموعه تنها مجتمع بزرگ سرپوشیده مشهد در قدیم بوده که هر زائری را به سمت خود جذب می‌کرده است. به همین دلیل، با ما همراه باشید تا بیشتر با این بازار تاریخی شهر مشهد آشنا شوید.

معرفی سوغات مشهد
مشهد شهری است زیارتی و سیاحتی که در راس آن بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) قرار دارد. از این رو زائران زیادی برای زیارت حرم مطهر رضوی مشرف می شوند. در کنار زیارت و سیاحت، زائران این شهر به دنبال خرید سوغات شهر مشهد هستند. ما در اینجا شما را با سوغاتی های معروف مشهد آشنا می کنیم. زعفران، زرشک، خشکبار، جیلی بیلی، فیروزه، مهر و تسبیح و جانماز، عطریات و نقل و نبات از جمله مهمترین سوغاتی های معروف شهر مشهد می باشد.