باهشت باهشت گردشگری مشهد
"کاخ خورشید" کلات در مرحله مقدماتی ثبت جهانی قرار گرفت

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کلات گفت: کاخ خورشید از آثار تاریخی این شهرستان در مرحله مقدماتی ثبت جهانی است.

شعبانعلی فرهمند  اظهار داشت: شهرستان کلات در صنایع دستی در رشته‌های گلیم‌بافی، ابریشم‌بافی، نواربافی فعالیت گسترده‌ای دارد و در حال حاضر 300 نفر در این سه رشته فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: دو رشته دیگر جاجیم‌بافی و سیاه چادر بافی که در این شهرستان در حال منسوخ شدن بود دوباره احیا شده و حدود 35 نفر در این دو رشته فعالیت می‌کنند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کلات گفت: شهرستان کلات 116 اثر باستانی دارد که از این تعداد 34 اثر تا پایان سال 95 ثبت ملی شده و در سال 96 نیز تعداد 26 اثر ثبت ملی می‌شوند و کاخ خورشید از آثار تاریخی این شهرستان در مرحله مقدماتی ثبت جهانی است.

فرهمند خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری شهرستان کلات 3 منطقه شهر کلات، ارتوکن و قره‌سو و دو روستای آبگرم و بابا رمضان را داریم و در حال حاضر مجوزهای 3 اقامتگاه در روستاهای چهارراه و قره‌تیکان تا پایان امسال صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: کاخ خورشید در سال 100 هزار نفر بازدید کننده دارد و حدود 150 نفر از کشورهای اروپایی از این محل بازدید می‌کنند. در شهرستان کلات 5 اثر تاریخی کاخ خورشید، مسجد کبود، کتیبه نادری، بند نادری و برج ارغونشاه از جمله آثار شاخص هستند که مرمت شده‌اند.

رئیس میراث فرهنگی شهرستان کلات در ارتباط با آثاری که نیاز به مرمت دارند، گفت: دو اثر رباط آب گرم و حمام قدیمی لائین کهنه در این شهرستان در حال تخریب هستند و نیاز به مرمت اضطراری دارند. 

وی با بیان اینکه مردم باید در مرمت آثار به توجه ویژه‌ای به میراث فرهنگی داشته باشند، گفت: شهرهای کوچک نیازمند توجه بیشتری نسبت به توجه‌ای که در حال حاضر به آن‌ها می‌شود در حوزه گردشگری دارند.