مجله سوغات مشهد

بازار رضا – بزرگترین مرکز خرید سوغات

بازار رضا

 

تاریخچه بازار رضا

بازار رضا به دستور محمد رضا شاه و توسط استاندار وقت خراسان و بنا به قوانین دوره پهلوی ساخته شد. پس از تصویب ساخت بازار رضا در مجلس وقت ایران در خیابان شیخ طوسی سابق اقدام به تخریب بناها و مغازه های قدیمی اطراف حرم نمودند. بعداز تخریب آنها در سال ۱۳۵۴ شمسی، ساخت بازار رضا توسط مهندس داریوش بوربور طراحی و زیر نظر او ظرف ۱۱ ماه به صورت فورس ماژور ساخته و افتتاح می شود. این بازار به مرور زمان تبدیل به مکانی شد که ارائه دهنده، تمام سوغات مشهد است.
 

بازار رضا

معماری بازار رضا

بازار رضا دارای دو ورودی و خروجی است. ورودی اصلی این بازار از سمت میدان بیت المقدس (فلکه آب) و خروجی این بازار از طرف میدان ۱۷ شهریور است. طول تقریبی بازار در دو دالان و دو طبقه حدود ۳ کیلومتر است. در معماری این بازار سعی شده حس بازارهای قدیمی و سنتی ایرانیان دوباره زنده شود تا خاطراتی که گذشتگان از بازارهای وسیع و تاریخی ایران دارند، زنده شود.
سردرهای بازار
این سردرها به‌ صورت پلکانی و به طرف جلو دارای پیشامدگی‌ هستند و سر در میانی بزرگتر از دو سر در کناری است و در آخرین عقب رفتگی ورودی بازار، دو ورودی کوچک که بیشتر می توان از آنها به خروجی نام برد در نظر گرفته شده است که بیشتر برای رفت و آمد کسبه بازار طراحی شده است.
یک نکته اصلی که راجع به ورودی بازار رضا وجود دارد، این است که، هر دو سردر اصلی این بازار شبیه به یکدیگر با طاق نماها یکسانی ساخته شده است.
هشتی های بازار
بازار رضا اگر چه در ظاهر به صورت یک بازار دیده می‌شود، اما در حقیقت 6 بازار مجزا درون خودش دارد. در هر فضای هشتی، آبخوری و نیمکت برای استراحت وجود دارد و همچنین پلکان های ورودی به طبقه دوم قرار گرفته است.
بازارهای جانبی
بازار رضا تنها محدود به این ساختمان نیست و بازارهای جانبی در واقع دنباله ای برای این بازار باید دانست. اگر از هر یک از ورودی های فرعی بازار، که در طول این بازار قرار گرفته اند، خارج شوید به بازارهای کناری آن خواهید رسید.

 

بازار رضا

طبقات بازار رضا و مغازه های آن

طبقه همکف
در ورودی این بازار مغازه های عطر فروشی و جواهر فروشی و همچنین مغازه هایی پوشیده از تسبیح، مهر و سجاده می بینید.
در میانه طبقه همکف، شما شاهد مغازه هایی همچون پارچه فروشی، مانتو و مقنعه فروشی، انواع لباس ها، عطاری ها، ادویه فروشی ها و مغازه های فروش اسباب بازی خواهید بود.دراین طبقه 100 مغازه وجود دارد.

طبقه فوقانی
در این طبقه که 112 باب مغازه وجود دارد شما می‌توانید از کارگاه‌های کوچک صنایع دستی، گلدوزی، طلاکاری، انگشترسازی، فیروزه تراشی بازدید کنید.

یکی از مکانهایی که کمتر در این بازار به چشمتان خواهد خورد، آتلیه‌های عکاسی است.
این آتلیه‌ها هنوز به روش عکس برداری سنتی، تصویر شما در مقابل پرده ای منقش به حرم امام رضا (ع) به ثبت می رسانند. مغازه های عکاسی سنتی را می توان یکی از جاذبه های خاطره انگیز، اطراف حرم رضوی دانست که همچنان میان گردشگران و زائران خاطرات دوران کودکی را تداعی می کند و می تواند برای هرکسی تجربه ای به یاد ماندنی باشد. بدون شک این آتلیه های عکاسی قابی خاطره انگیز از سفر به مشهد را برایتان به یادگار خواهند گذاشت.

بازار رضا

سوغات در بازار مشهد

بازار رضا

سوغات مشهد
زائران عزیز در این بازار می‌توانند، انواع سوغات های که مختص شهر مشهد است، را به صورت یک جا پیدا و خریداری کنند. اگر به جواهرات علاقه دارید از نقره گرفته تا طلای عقیق وفیروزه، این بازار یکی از مکان های مناسب برای خرید جواهرات مطابق با هر سلیقه ای است. زعفران و نبات اصل خراسان، انواع مختلف ادویه های عالی با هر رنگ و بو و طعمی، انواع شکلات های خوشمزه و جذاب و تسبیح های رنگارنگ در جنس ها و اندازه های متفاوت از سوغات مشهد است که در این بازار وجود دارد. نکته قابل توجه این است که کالای چینی در این بازار به وفور یافت می شود که زائران محترم نیاز است به این نکته توجه کنند که خرید کالای ایرانی و مشهدی در عین حال که به اقتصاد منطقه کمک می کند، تجربه و خاطره بهتری را در ذهن شما از سوغات به یادگار می گذارد.

مکان های دیدنی در اطراف بازار رضا مشهد 
اگر بازار رضا را برای خرید انتخاب می کنید، بعد از بازدید از این بازار قدیمی می توانید به گشت و گذار در این شهر تاریخی بپردازید.
شما می توانید علاوه بر زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) به مسجد گوهرشاد، مسجد ۷۲ تن، حمام شاه، خانه های تاریخی توکلی داروغه و باغ نادری مراجعه و نهایت لذت را ببرید و یک روز به یاد ماندنی را برای خود و خانواده خود رقم بزنید.

مشخصات کلی بازار رضا مشهد 
– طول بازار     ۹۶۰ متر
– عرض بازار   ۳۳ متر
– تعداد کل مغازه ها ۱۷۱۱ باب مغازه
– زیربنای کلی سطح مغازه ها ۲۳۶۸ متر مربع است.
– ساعات بازدید ۹ صبح الی ۲۲ شب
– این بازار در روزهای جمعه بسته است.
– آدرس بازار رضا: خراسان رضوی، مشهد، ضلع شرقی خیابان امام رضا، حدفاصل میدان بیت المقدس و ۱۷ شهریور

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *