مطالب سایت

سد چالیدره

سد چالیدره

سد چالیدره یکی از تفرجگا های مشهد است که در جاده طرقبه و ۱۰ کیلومتری غرب مشهد و در دره ای به همین نام (چالی دره) واقع شده است. این سد بر روی یکی از سر شاخه‌های فصلی و کوچک حوزه آبریز گلستان واقع شده است. این سد توسط رودخانه جاغرق پر می شود و مساحت آن حدود ۱۴۰ هکتار است.

این منطقه از دره های فرعی منطقه طرقبه بوده و یک محیط تفریحی و گردشگری کاملا مجزا را به وجود آورده است. جداره غربی آن، دره ای با قنات خصوصی و باغ می باشد و اراضی آن منابع طبیعی بوده و شمال آن نیز دره ها و ارتفاعات بایر و بکر است. در جداره شرقی نیز علاوه بر جاده نغندر، مجموعه مسکونی فرهنگیان و اراضی تپه ماهوری بکر قرار دارد. جاذبه گردشگری شاخص آن سدی خاکی است که برای آبیاری باغ‌های اطراف طرقبه استفاده می شود. سد چالیدره یک سد خاکی رس است که بوسیله رودخانه جاغرق پر آب می شود. کل مساحت چالیدره یکصد و 60 هکتار می باشد.

چالیدره با ارتفاع 34/5 متر و طول 150 متر و حجم مخزن 4/1 میلیون مترمکعب در سال 1381 به بهره‌برداری رسید. وجود این منبع عظیم آبی که از طریق رودخانه جاغرق تامین می‌گردد باعث مطلوبیت آب و هوا در این منطقه گردیده و دلیل وجود چشم‌اندازهای زیبای طبیعی در آن است.

  • نشانی: دو راهی طرقبه-نغندر ابتدای جاده روستای نغندر و در سمت چپ جاده.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *