باهشت باهشت گردشگری مشهد
پارک ملت مشهد

در بین شهرهای ایران، مشهد دارای زیباترین و متنوع ترین پارک های کشور است. هر یک از این پارک ها در درون خود ده ها امکانات تفریحی متنوع دارند. از لاله های هلندی، دریاچه مصنوعی و رودخانه، گرفته تا باغ پارک ها، آبشار مصنوعی، زمین گلف و صد ها امکانات و جاذبه‌ی دیگر که طبیعت فریبنده‌ی آن، چشم هر بازدید کننده ای را به خود خیره می کند.اگر قصد سفر به مشهد را دارید بدون شک بازدید از این مراکز، لحظات به یاد ماندنی را برای شما رقم می زند و پیشنهاد ما این است دوستان خود را تشویق به بازدید از این پارک ها و پارک ملت کنید.

 پارک بزرگ ملت

بزرگترین پارک مشهد پارک ملت است، پارکی که تاریخی طولانی در دل خود دارد. پارک ملت در سال 1343 به دست دو مهندس انگلیسی با هدف ساخت بزرگترین فضای تفریحی، به سبک باغ های انگلیسی در مشهد تاسیس شده است. امکانات فراوان و مساحت 72 هکتاری پارک ملت به مرور این پارک را به یکی از پربازدیدترین پارک های ایران تبدیل کرده است. شهربازی، زمین گلف کوچک، لاله های هلندی، دریاچه، محوطه ویژه بانوان و سالن تئاتر تنها بخشی از جاذبه های این پارک است. ورودی های پارک شامل ضلع شمالی (بلوار معلم)، ضلع جنوبی (ابتدای بلوار وکیل آباد)، سمت غربی (بلوار امامت)، ورودی های شرقی(بلوار آزادی) و همچنین ورودی های شمال غربی (چهارراه آزاد شهر) می باشد.

شهربازیاز مهمترین جاذبه هاي این منطقه، وجود شهربازي مناسب کودك تا بزرگسال است که می توان لحظات سرشار ازهیجان و سرگرم کننده اي را در آن تجربه نمود از جمله این وسایل و دستگاه هاي تفریحی میتوان به بزرگترین ترن هوایی ایران ویژه بزرگسالان به ارتفاع متر 5/16 و طول ریل 640 متر و دستگاه فان فار (چرخ و فلک) شهربازي پارك ملت که پس از لندن و ایتالیا، با ارتفاع 80 متر و وزن 260 تن و 56 کابین با ظرفیت 448 نفر، یکی از بزرگترین فان فارهاي جهان محسوب می شود اشاره نمود. بالاترین نقطه این دستگاه مکانی است که می توان حرم مطهر رضوي، بافت شهر مشهد و طبیعت زیباي پیرامون شهر را مشاهده نمود.

زمین ورزشیپارک ملت با توجه به وسعت زیادی که دارد تلاش شده است برای مخاطبان مختلف، امکانات ورزشی متنوعی نیز ایجاد شود. در ادامه این امکانات را نام می بریم:
1. استادیوم ورزشی چمن مجهز به سکوی تماشاگران در ضلع غربی پارک قرار دارد.
2. استخر روباز
3. زمین تنیس که می توانید وسایل ورزشی مورد نیاز آن را برای هر مدت که می خواهید اجاره کنید.
4. محیط ورزشی وسیع مجهز به زمین فوتبال، والیبال و بسکتبال
5. پیست اختصاصی اسکیت برای نوجوانان و کودکان
6. میز پینگ پنگ
7. زمین بدمینتون که شما می توانید این زمین ها را در تمام محوطه پارک پیدا کنید.
8. زمین ورزشی روباز مخصوص بانوان، مجهز به زمین والیبال، تنیس، بسکتبال و بدنسازی
همچنین پارک ملت محیطی مناسب برای قدم زدن و دویدن است. محیط اطراف این پارک 3400 متر است. این پارک 24 ساعت شبانه روز فعالیت دارد و گردشگران در هر ساعتی که علاقمند باشند می توانند به این پارک مراجعه کنند.


دریاچهدریاچه پارک ملت یکی از زیباترین بخش های این پارک است. این دریاچه در هر فصل از سال نمایی متفاوت دارد. اگر در تابستان به مشهد بیایید شاهد رقص نور همراه با آب نما و موسیقی هستید. اگر در زمستان بازدید کننده این دریاچه باشید، وقتی دمای هوا پایین می آید سطح دریاچه یخ می زند و نمای خیره کننده ای را ایجاد می کند. این دریاچه مکان زیبایی برای عکس یادگاری است. بدون شک پیشنهاد اول ما برای بازدید از پارک ملت، این بخش از پارک است.

لاله های هلندییکی از بی نظیر ترین بخش های پارک ملت کارناوال لاله های هلندی است. چند سالی است به همت شهرداری مشهد در ضلع غربی پارک ملت شاهد دشتی از لاله های هلندی با رنگ های مختلف هستیم. که چشم هر فردی را به خود خیره می کند. البته نکته ای که باید در نظر بگیرید این بخش از پارک فقط در ابتدای بهار و عید نوروز قابل استفاده است.

مرکز فرهنگی هنری امام رضا (ع)


علاقمندان به هنر و فرهنگ می توانند شاهد رویداد های مختلفی در این مجموعه 14 هزار متر مربعی که در قلب پارک قرار گرفته است، باشند. این مرکز شامل انجمن های هنری ، نگارخانه وسالن های تئاتر، انجمن خوشنویسان، انجمن هنرهای نمایشی، انجمن موسیقی استان، انجمن سینمای جوانان و عکاسان، انجمن بانوان اهل قلم، انجمن هنرهای تجسمی، کارگاه سفال، دفتر شعر و ادب، خانه مطبوعات، کتابخانه و مرکز تربیت مدرس قرآن است.
نکته قابل توجه این است که این مرکز مجهزترین مرکز هنری شمال شرق کشور است. با یک بازدید از این مجموعه می توانید از برگزاری نمایشگاه های مختلف و نمایش فیلم و اجراهای مختلف تئاتر مطلع شوید.

امکانات دیگر

در حاشیه جنوبی پارک پایانه واحد اتوبوس رانی درون شهری و ایستگاه مترو خط یک شهر مشهد قرار دارد که تردد این پارک را برای گردشگران تور مشهد بسیار آسان کرده است. امکانات دیگر مانند سرویس های بهداشتی، مسجد و آبخوری نیز از امکانات رفاهی دیگر این پارک است.
این پارک زیبا رو به روی ضلع شمالی بزرگ ترین دانشگاه شرق کشور یعنی دانشگاه فردوسی مشهد واقع شده است.