باهشت باهشت گردشگری مشهد

ا

مواد لازم و آموزش مرحله به مرحله‌ طرز تهیه‌ حلوای ساده و زعفرانی مجلسی به همراه نکات مهم برای آماده سازی آن ها در این مطلب آموزش داده شده است


به گزارش حلوا یکی از شیرینی‌های قدیمی ایران است که در دسته محبوب ترین دسرهای غذایی به شمار می‌آید. حلوا از جمله دسرهای سرو شده در مراسم‌های عزا نیز می‌باشد به همین علت بیشترین شیرینی ایست که هر یک از افراد چندین بار آن را چشیده و مزه آن را می‌پسندد. حلوا ی ساده از جمله دسرهای محبوب شب‌های ماه رمضان نیز محسوب می‌شود. حلوا همانند اکثر غذاها چندین نوع مختلف دارد که از این انواع علاوه بر حلوا ی ساده و مجلسی می‌توان به حلوای شیر و حلوای هویج اشاره کرد

مواد لازم برای تهیه حلوای مجلسی

آرد گندم 2 پیمانه

کره یا روغن 25 گرم

گلاب 3/1 پیمانه

شکر 5/1 پیمانه

روغن یا کره 1پیمانه

پودر هل به میزان لازم

زعفران به میزان لازم

مرحله اول

ابتدا قابلمه‌ای را با یک پیمانه آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید. سپس شکرها را به آن اضافه کنید و با قاشق آنها را هم بزنید تا کاملاً شکرها حل شوند.

مرحله دوم

پس از آنکه از حل شدن دانه‌های شکر مطمئن شدید، زعفران‌های آسیاب شده را به همراه گلاب و پودر هل به مواد درون قابلمه اضافه کنید. توجه کنید که پس از مخلوط شدن مواد، دیگر نیازی به حرارت طولانی مدت نیست.

مرحله سوم

در این مرحله قابلمه را از روی حرارت بردارید و سپس به سراغ الک کردن آردها بروید. سه بار بعد از الک کردن آردها، آنها را درون تابه بریزید.

مرحله چهارم

آردها را روی حرارت ملایم هم بزنید تا کاملاً طلایی رنگ شود و بوی خامی آرد از بین برود.

مرحله پنجم

ظرف دیگری بردارید. کره را درون آن روی حرارت ذوب کرده و آرام آرام به آرد اضافه کنید و هم بزنید تا کاملاً حل و طلایی رنگ شوند یا از روغن استفاده کنید.

مرحله ششم

در این مرحله شهد حلوا که مخلوطی از آب و شکر بود را به آرامی به حلوا اضافه کنید و هم بزنید. توجه کنید که شعله کم و ملایم باشد.

مرحله هفتم

مطمئن شوید که مواد شهد کاملاً با حلوا مخلوط شده است. حالا می‌توانید حلوای خمیری مانند را به درون ظرف مورد نظر منتقل کنید و روی آن را با خلال پسته، خلال بادام و پودر نارگیل تزئین کنید.

..