مجله گردشگری مشهد

مشهد را برایتان روایت می کنیم ...

چگونه اسباب طبیعت‌گردی خود را نگه‌داری کنیم؟

تامین و نگهداری و شست‌وشو لوازم طبیعت گردی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در افزایش طول عمر لوازم طبیعت گردی بوده به طوری که اگر تامین و نگهداری و شست‌وشو به درستی انجام شود لوازم شما طول عمری بیشتری خواهد داشت.

ادامه مطلب

شاندیز گردی رؤیایی؛ گشتی متفاوت در روستاهای کمترشناخته شده شاندیز

محلی ها نامش را «بندر» گذاشته اند. خودشان هم دلیلش را نمی دانند؛ از پدرانشان این نام را شنیده و آن ها هم تکرارش کرده اند. می گویند ما همیشه سیزده به در می رویم بندر.

ادامه مطلب

راهنمای فتح کوه‌های مشهد

راهنمای فتح کوه‌های مشهد

با بهاری شدن هوا بازار کوه‌نوردی خانوادگی هم داغ شده است اما اینکه چگونه و کجا برویم مسئله‌ای است که خیلی‌ها نمی‌دانند.

ادامه مطلب

نمایش اعجاز هنر سنگ‌تراشی در موزۀ رضوی

نمایش اعجاز هنر سنگ‌تراشی در موزۀ رضوی

سنگابی منحصر به فرد متعلق به قرن ششم هجری قمری که از سنگ بزرگ یکپارچه‌ای تراشیده شده و از بهترین نمونه‌های هنر سنگ‌تراشی تا امروز است، در موزۀ آستان قدس رضوی در معرض نمایش قرار دارد.

ادامه مطلب

دشت های سرسبز و آبشارهای دیدنی خراسان رضوی

دشت های سرسبز و آبشارهای دیدنی خراسان رضوی

خراسان رضوی به دلیل اقلیم های متفاوت دارای جاذبه های طبیعی فراوانی است که موجب شده تا دشت های وسیع و آبشارهای دیدنی در کنار دره های سرسبز در شهرهای مختلف این استان ایجاد شود.

ادامه مطلب

لذت دره نوردی در بهار خراسان

لذت دره نوردی در بهار خراسان

بهار و تابستان هر سال مصادف است با شروع فعالیت‌های دره‌نوردی در اقص نقاط کشور به طوری که هرکجا آب و مسیر صلب العبور باشد آن مکان بیشتر مورد توجه علاقه‌مندان این رشته ورزشی جذاب است.
 

ادامه مطلب

"گنبد سبز" فیروزه‌ای مشهد

«گنبد سبز» مزین به کاشی‌کاری فیروزه‌ای متمایل به سبز که نامش را از رنگ خود گرفته است، بنایی متعلق به دوره صفوی و مقبره یکی از عرفای شیعه مذهب ذهبیه مشهد است.
این بنا چند صد سال در مشهد پاربرجا و آرامگاه شیخ محمد مومن عارف‌استرآبادی بوده که در سال 904 هجری قمری وفات یافته است.

ادامه مطلب

«شادیاخ» اسرارآمیزترین جاذبه‌ گردشگری نیشابور

«شادیاخ» اسرارآمیزترین جاذبه‌ گردشگری نیشابور

شهر نیشابور نماد تاریخ و فرهنگ ایرانیان به شمار می‌آید؛ کاخ «شادیاخ» یکی از اسرارآمیزترین جاذبه‌های گردشگری و یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شهر کهن نیشابور بوده است.
 
نام شهر شادیاخ از دو واژه «شادی» و «اخ» تشکیل می‌شود که معنی آن «شادی‌آفرین» است؛ این محل هم‌چنین به نام‌های دیگر در کتب تاریخی آمده عبارت‌اند از «شادکاخ»، «شادجهان» و «شادمهر» می‌شود.

ادامه مطلب

صدای دل‌انگیز آب در «هفت حوض»

صدای دل‌انگیز آب در «هفت حوض»

کر و دست‌‎نخورده بودن هفت حوض و سکوت عجیبی که در آن حکم‌فرماست، آرامش عجیبی به بازدیدکنندگان آن هدیه می‌کند و تنها صدای جریان آب است که گوش‌ها را نوازش می‌دهد. پارک طبیعی هفت حوض در فاصله هفت کیلومتری مشهد میان کوه‌های خلج در این شهر واقع شده است و حدود 570 هکتار وسعت دارد.

ادامه مطلب

جاذبه‌های گردشگری روستای «قره سو» کلات

جاذبه‌های گردشگری روستای «قره سو» کلات

خراسان رضوی جاذبه‌های متفاوتی دارد که هر کدام به تنهایی می‌توانند مسافران زیادی را به سمت خود جذب کنند، آبشار «قره سو» در کلات نادری یکی از این جاذبه‌ها است که در روستایی به همین نام قرار دارد. ارتفاع آبشار «قره سو» حدود ۱۲۵۰ متر از سطح دریا است که در غرب شهر کلات و در ۱۶۰ کیلومتری شمال مشهد واقع شده است، طبیعت بکر و آب و هوای فوق‌العاده‌ای که در این منطقه وجود دارد سبب شده تا به یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی این شهر تبدیل شود.

ادامه مطلب

«هارونیه» بنایی افسانه‌ای در شهر توس

«هارونیه» بنایی افسانه‌ای در شهر توس

بقعه هارونیه، که از قدیمی‌ترین آثار شهر توس است و گردشگران، پژوهشگران و باستان‌شناسان زیادی را به خود جذب می‌کند. این بنا با تزئینات منحصر به فرد خود از دیگر سازه‌های کهن خراسان متمایز می‌شود.
 
گفته شده است که زمان ساخت این بنا به قرن‌های هفتم و هشتم هجری قمری باز می‌گردد، اما هنوز به طور کامل ثابت نشده است. «هارونیه» بنایی افسانه‌ای است که کاربری اصلی آن هنوز که هنوز است شناخته نشده و همین امر باعث می‌شود که بازدید آن با جذابیت بیشتری همراه باشد.

ادامه مطلب

فریمان، همراهی تاریخ با طبیعت زیبا

فریمان، همراهی تاریخ با طبیعت زیبا

فریمان، شهرستانی که با جغرافیای خاص توسط کوهستان‌های مرتفع احاطه شده و همین جریان به جاری شدن رودها و چشمه‌ها در

طبیعت آن کمک کرده است و طبیعت زیبایی به وجود آورده از سویی وجود آثار تاریخی این شهرستان را به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی باستانی شمال شرق کشور تبدیل کرده است.

ادامه مطلب

خانۀ داروغه؛ هویت فرهنگی مشهد

خانۀ داروغه؛ هویت فرهنگی مشهد

خانه‌های تاریخی در گوشه و کنار جهان بیان‌گر تاریخ، پیشینه و فرهنگ مردم گذشته آن کشور است. در کشور ما هر شهری معماری و سازه منحصر به‌فرد خود را دارد، با نگاه اجمالی به خانه‌های تاریخی سرشناس کشور و به‌ویژه شهر مشهد می‌توان به نحوه زندگی نیاکان و فرهنگ ادوار گذشته پی‌برد.
 

ادامه مطلب

آرامگاه «امیر غیاث‌الدین شاه ملک»

آرامگاه «امیر غیاث‌الدین شاه ملک»

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی مشهد در حوزه گردشگری آرامگاه «امیر غیاث‌الدین شاه ملک» است که با نام مسجد 72 تن نیز شناخته می‌شود. بنای آرامگاه در واقع محل دفن «امیر غیاث‌الدین شاه ملک» یا ملک‌شاه در زمان حکومت الغ بیک است که در سال 829 قمری وفات یافته و در این مکان به خاک سپرده شده است. این آرامگاه از جمله بناهای بازمانده از دوره تیموری در مشهد است.

ادامه مطلب

روستای کنگ، مقصدی برای لمس تاریخ

روستای کنگ، مقصدی برای لمس تاریخ

روستای کنگ یکی از سکونت‌گاه‌هایی است که با الهام گرفتن از طبیعت و ستیز با آن در طول قرن‌های متمادی برای مردمان این روستا رشد را به همراه داشته است. روستای «کنگ» با بکارگیری طبیعت و عناصرش جلوه‌ای بی‌نظیر خلق کرده است تا میزبان مردمانی باشد که در آن سکونت داشته‌اند.

ادامه مطلب

دشت ارغوان دره مشهد

دشت ارغوان دره مشهد

از کوه‌ها بالا می‌رویم و جاده‌های پیچ در پیچ را پشت سر می‌گذاریم. در حین پایین رفتن از کوه برای رسیدن به دره، کم کم با تجلی ارغوانی عشق مواجه می‌شویم. در خود درّه، منظره بکر درختان ارغوان و برکه‌های بهاری چشمانت را در آغوش می‌کشند و سوغات این گردش، چیزی است از جنس عکس و عشق بنفش طور! دشتی به وسعت ۹۸ هکتار و در نزدیکی شهر مشهد. در دل طرقبه، دیار دشت‌های ارغوان

ادامه مطلب

همه چیز درباره شله مشهدی

همه چیز درباره شله مشهدی

استان خراسان رضوی به واسطه ی وجود حرم امام هشتم شیعیان، یکی از مهم ترین استان های مذهبی ایران است. این استان دارای قدمت فراوان و فرهنگی غنی است که در تمام زمینه‌ ها از جمله غذاهای این استان نمود پیدا کرده است. مردم این منطقه از ایران، غذاهایی سنتی‌ متناسب با نوع مراسم و مناسبات طبخ می کنند که هر یک طعم، بو و مزه ‌ی منحصر به فرد خود را دارد. شله مشهدی، یکی از رایج‌ ترین و خوش مزه ترین غذاهای سنتی خاص مشهد است که با نام شله در این شهر شناخته می شود و قدمت آن به دوران قاجار برمی گردد. این غذا نوعی آش است که مشهدی‌ ها به ‌عنوان نذری‌ در مراسم مذهبی، پایان محرم و صفر، مراسم عزا و شادی و در هر مراسمی که بخواهند کمی رنگ و بوی سنتی داشته باشد آن را بار می گذارند. شله غذایی سنگین از خانواده آش ها است که طرفداران زیادی دارد و می توان از آن به‌ عنوان یک وعده‌ ی غذایی کامل استفاده کرد.

ادامه مطلب

سفر 5 روزه به قلمرو زعفران؛ از مشهد تا طبس

سفر 5 روزه به قلمرو زعفران؛ از مشهد تا طبس

این مسیر سفر از مشهد آغاز شده و در طبس خاتمه می‎یابد. در طی این مسیر علاوه بر جاذبه ‎های گوناگون تاریخی خراسان بزرگ، می‎توانید مزارع وسیع زعفران را هم از نزدیک ببینید.

ادامه مطلب

طعم خوش مشهدگردی

طعم خوش مشهدگردی

باوجود اینکه برخی کارشناسان رستوران رفتن و خرید یک کالا از مقصدی را گردشگری و تفریح نمی‌دانند اما امروزه رستوران رفتن جزو تفریحات اکثر مردم شده است. مطالعات و نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهد که بهترین خاطرات ۸۶ درصد گردشگران در دنیا مربوط به خوردن غذاست و کم نیستند افرادی که برای خوردن یک غذای خاص در یک رستوران یا اقامتگاه بوم‌گردی، مقصدی را انتخاب می‌کنند. مشهد با آمار بالای تعداد رستوران و فست فود و سایر واحدهای عرضه غذا در میان سایر شهرها سرآمد است، این شهر دارای 18 رستوران با برند هدف گردشگری است و در مجموع 1000 واحد صنفی عرضه‌کننده غذا در سطح این شهر اعم از واحد عرضه‌کنند کباب، حلیم و آشپزخانه وجود دارد.  جدا از این باید به رستوران‌های طرقبه و شاندیز اشاره کرد، سالانه 40 میلیون تردد به طرقبه و شاندیز صورت می‌گیرد و طبق تحقیقات، 70 درصد مراجعات گردشگران به طرقبه و شاندیز منجر به صرف غذا می‌شود و طعم مشهدگردی را به دیگران میچشاند.

ادامه مطلب

مجهزترین ورزشگاه ایران در مشهد

مجهزترین ورزشگاه ایران در مشهد

ورزشگاه امام رضا یک ورزشگاه فوتبال و دو و میدانی در شهر مشهد با مالکیت آستان قدس رضوی با گنجایش 30500 هزار تماشاگر و نخستین ورزشگاه تمام مسقف در ایران است. قرار است رویدادهای بین‌المللی و بازی تیم‌های فوتبال مشهد و تیم ملی در این ورزشگاه انجام شود.

ادامه مطلب

«مناره خسروگرد» نشانه‌ای از محبت مردم کویر

«مناره خسروگرد» نشانه‌ای از محبت مردم کویر

«میل خسروگرد»، نشانه‌ای از محبت و دوستی مردمان کویر است که عاشقانه و عالمانه به زندگی در این کویر پرداخته‌اند. در گذشته مردمی که در نزدیکی این مناره زندگی می‌کردند با روشن کردن مشعلی بر بلندای آن، کاروانیان را به سوی خود فرا می‌خواندند تا میزبان مسافران خسته از راه باشند.
 

ادامه مطلب

اقامتی به میزبانی امام مهربانی ها ‎

اقامتی به میزبانی امام مهربانی ها ‎

بهار، زیباترین فصل سال است. فصلی که درختان سر از خوابی طولانی بر می دارند و آبستن شکوفه ها می شوند. زمین شور گذشته را از سر می گیرد و عازم مهمانی بهار می شود. چه بهتر که برای نوروز خود و خانواده برنامه ای نو داشته باشیم. شهر مشهد مقدس، هر ساله در این ایام میزبان هزاران عاشق خسته است که به مهمانی امام مهر و پاکی می روند. چه بهتر که ما هم مهمان او باشیم تا سالی نیکو را تجربه کنیم. با من همراه شوید تا در تور جاهای دیدنی مشهد شما را به قسمت های مختلف حرم امام رضا  ببرم. 

ادامه مطلب

«رباط شرف» نگینی آجری در جاده ابریشم

«رباط شرف» نگینی آجری در جاده ابریشم

«من فقط یک نفر را می‌شناسم که در عصر سلجوقی توانسته چنین بنای عظیمی بسازد و او شرف‌الدین ابوطاهر ابن‌سعدالدین علی‌القمی است. او 40 سال حاکم مرو بود و در سال 515 هجری قمری به مقام وزارت دربار سلطان سنجر رسید»؛ این متن را «آندره گدار» در مورد کاروان‌سرای رباط شرف در کتاب خود آورده است. کاروان‌سرا مکانی است که در میان راه کاروان‌های مسافرتی را در خود جای می‌دهد؛ واژه کاروان‌سرا در اصل از دو کلمه کاروان (گروهی از مسافران) و سرا ( خانه، مکان) ساخته شده است.

ادامه مطلب

غار اسرارآمیز مغان

غار اسرارآمیز مغان

می‌توان از خراسان رضوی به عنوان سرزمین غارهای اسرارآمیز یاد کرد. غار «مغان» یکی از این غارها است که همه ساله گردشگران زیادی را برای تماشا به سوی خود فرا می‌خواند. غار مغان یکی از جاذبه‌های طبیعی استان خراسان رضوی به شمار می‌آید که در 32 کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان با فاصله یک کیلومتری از روستا  قرار دارد. 
 

ادامه مطلب

آبشار گرینه، بکرترین آبشار خراسان

آبشار گرینه، بکرترین آبشار خراسان

صدای ریزش آب و سقوط آن از بلندای آبشار به پایین، طبیعت سرسبز و درختان سر به فلک کشیده اطراف آبشار منظره‌ای را خلق کرده که چشم هر بیننده‌ای را مبهوت تماشای خود می‌کند.
 

ادامه مطلب

مدرسه عباس‌قلی‌ خان به جا مانده از عصر صفوی

مدرسه عباس‌قلی‌ خان به جا مانده از عصر صفوی

یکی از اثرهای معماری-تاریخی که در شهر مشهد باید از آن بازدید کرد مدرسه « عباس‌قلی‌ خان» است که از منحصر به فردترین مدارس تاریخی کشور بوده و بیش از 300 سال دایر است. مدرسه « عباس‌قلی خان» از قدیمی‌ترین مدارس خراسان رضوی است که سال 1077 توسط عباس‌قلی خان شاملو به دستور شاه سلیمان در عهد صفویه بنا شد.

ادامه مطلب

حمام مهدی قلی‌بیگ، قدیمی‌ترین حمام مشهد

حمام مهدی قلی‌بیگ، قدیمی‌ترین حمام مشهد

حمام‌ها علاوه بر محلی برای پاکسازی کارکردهای اجتماعی و سیاسی هم داشته‌اند، حمام‌ها محل اطلاع‌رسانی و رد و بدل کردن آخرین اخبار و حتی شایعات بوده است. در کوچه‌پس‌کوچه‌های قدیمی شهر مشهد، حمامی 800 ساله وجود دارد که پیشینه‌ای شنیدنی دارد. حمام «مهدی قلی‌بیگ» در گذشته به «حمام شاه» شهرت داشته است که  به زمان شاه عباس صفوی اول باز می‌گردد.

ادامه مطلب

غاری با آب شفابخش

غاری با آب شفابخش

 
غار بیمار آب را باید یکی از نقاط دیدنی ناشناخته و منحصر به فرد مشهد لقب داد؛ غاری که کم‌تر خراسانی به آن سر زده و نامش برای بسیاری از ساکنین مشهد ناآشنا است. غار بیمار آب در شش کیلومتری روستای کوشک‌آباد از توابع مشهد در ارتفاع واقع شده و آب فراوانی بر بستر آن جریان دارد. شاید دلیل نام‌گذاری این غار به «غار بیمار آب» استفاده مردم روستا از آب آن برای معالجه بیماری حیواناتشان باشد.
 

ادامه مطلب

موزه هزاردستان، حوض‌خانه‌ای که موزه شد

موزه هزاردستان، حوض‌خانه‌ای که موزه شد

سفره‌خانه‌ها ابزار ارتباطی قوی و تعیین کننده‌ای برای انتقال فرهنگ در ایران به شمار می‌رفتند و راهی صحیح برای آشنا کردن مردم با میراث فرهنگی و ادبی ایران بوده است. به گزارش ایسنا منطقه خراسان، حوض‌خانه‌های سنتی و سفره‌خانه‌ها مقوله‌های آرامش‌ آفرینی هستند که ایرانیان همواره به وجود آن افتخار کرده‌اند؛ «موزه هزاردستان» از این دست خانه‌ها است که توانسته خیابانی را در مشهد به نام خود کند و موزه‌ای از جاوه‌های کهن و ماندگار شود.
 

ادامه مطلب

چشمه گیلاس یکی از کهن‌ترین چشمه‌های ایران

چشمه گیلاس یکی از کهن‌ترین چشمه‌های ایران

خراسان رضوی میزبان یکی از چشمه‌های کهن سال و تاریخی ایران است؛ «چشمه گیلاس» یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های خراسان نیز هست. «چشمه گیلاس» در روستای چشمه گیلاس در فاصله 25 کیلومتری چناران و هم‌چنین 48 کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده است. این چشمه حوضچه یا دریاچه‌ای کوچک تشکیل داده که از زیر دریاچه می‌جوشد و پیرامونش پرچین و محصور است.
 

ادامه مطلب

مقبره عارف پالان دوز

مقبره عارف پالان دوز

 
شیخ محمد عارف‌عباسی مشهور به پیر پیر پالان دوز از عرفا و پیران سلسله ذهبیه و متولد روستا کارند مشهد بوده است. او علاوه بر این‌که در عرفان به مقامات بلندی دست یافت، در کیمیاگری و خطاطی نیز متبحر بود. 
 

ادامه مطلب

مکان های بهاری شهر مشهد

مکان های بهاری شهر مشهد

مشهد بر جنبه زیارتی خود، جنبه تفریحی و گردشگری نیز دارد.از یک طرف وجود پارک ها و موزه هایی در داخل شهر و از طرف دیگر وجود روستاها و ییلاقات دیدنی در اطراف، مشهد را به شهر همه چیز تمامی تبدیل کرده است. درست است که مشهد شهری زیارتی است و هرساله میلیون ها نفر برای زیارت حرم امام هشتم شیعیان به این شهر سفر می‌کنند، اما این شهر زیارتی علاوه بر جنبه زیارتی خود، جنبه تفریحی و گردشگری نیز دارد. جاهای دیدنی مشهد کم نیست. از یک طرف وجود پارک ها و موزه هایی در داخل شهر و از طرف دیگر وجود روستاها و ییلاقات دیدنی در اطراف، مشهد را به شهر همه چیز تمامی تبدیل کرده است. در این گزارش بهترین جاهای دیدنی مشهد را به همراه آدرس و عکس بهتان معرفی می‌کنیم.

ادامه مطلب

کمرمقبولا؛ نخستین پارک سنگ نگاره های ایران

کمرمقبولا؛ نخستین پارک سنگ نگاره های ایران

کمرمقبولا منطقه ای طبیعی و تاریخی است که بنا به برخی گزارشها حدود ۱۵ هزار سنگ نگاره باستانی را در خود جای داده است لذا دوستداران میراث فرهنگی، متولیان حفاظت از آثار تاریخی و حتی مردم عادی در پی محافظت و صیانت از آن هستند. قدمت ۳۵۰۰ ساله برخی سنگ نگاره ها که در پی بررسیهای اولیه کارشناسان اعلام شده نکته ظریفی است که اولویت حفاظت از این منطقه را هرچه بیشتر و بیشتر افزایش می دهد. 

ادامه مطلب

میل اخنگان

میل اخنگان

شهر مشهد از جمله شهرهایی است که در کنار جاذبه‌های مذهبی از دیدنی‌ها و آثار تاریخی متعددی بهره‌مند است که هرکدام از این آثار تاریخی با خود رازهایی را به همراه دارند. برج‌های تاریخی مانند میل اخنگان یکی از این آثار هستند که دلیل محکمی بر تمدن و پیشرفت علمی دانشمندان ایران زمین در گذشته‌های دورند.

ادامه مطلب

کلیسای مسروپ مقدس

کلیسای مسروپ مقدس

ارمنیان از جمله اقوامی هستند که بیش از دو هزار و هفت‌صد سال در کنار ایرانیان زیسته‌اند و بر زبان و فرهنگ و سنن یکدیگر تاثیر گذاشته‌اند. کلیساها (کلیسای مسروپ) از جمله مکان‌هایی است که اقلیت‌های مذهبی برای عبادت خود در ایران داشته‌اند؛ شهر مشهد نیز از این نظر مستثنی نیست. دو کلیسای قدیمی و تاریخی مشهد نیز به دلیل مهاجرت اکثریت اقلیت‌های مذهبی فعالیتی زیادی ندارند و به تاریخ شهر مشهد پیوسته‌اند. (کلیسای مسروپ)
 

ادامه مطلب

گنبد خشتی امام‌زاده‌ای دو قدم بیرون حرم

گنبد خشتی امام‌زاده‌ای دو قدم بیرون حرم

مرقد امام‌زاده سید محمد که به «گنبد خشتی» معروف است می‌تواند یک انتخاب برای زائرین اماکن زیارتی و دوست‌داران معماری تاریخی در مشهد باشد. «گنبد خشتی » مدفن سلطان غیاث‌الدین محمد از سادات مشهور مشهد است که نسب او با 17 واسطه به امام‌ موسی‌بن‌جعفر(ع) می‌رسد که تاریخ ثبت شده بر روی مزار از وفاتش در سال 832 هجری قمری خبر می‌دهد.

ادامه مطلب

آداب و رسوم های خراسان در نوروز

آداب و رسوم های خراسان در نوروز

یک خراسان‌پژوه گفت: یکی از فواید نوروز، باز زنده‌سازی آداب و رسوم های در آستانه فراموشی است.  رضا سلیمان نوری در خصوص نوروز در خراسان و آداب و رسوم خاصی که در خراسان وجود دارد، اظهار کرد: این رسوم هر چند تنها یک بار در سال اجرا می‌شوند؛ اما از آنچنان اهمیتی برای ایرانیان برخوردار هستند که چندی قبل از رسیدن زمان اجرایشان، تلاش برای برگزاری مطلوب آن‌ها در دستور کار ایرانیان قرار می‌گیرد.
 

ادامه مطلب

روستای کلیدر، بهشتی در خراسان

روستای کلیدر، بهشتی در خراسان

نام کتاب «کلیدر» نوشته محمود دولت‌آبادی برای تمامی اهالی هنر و ادبیات مخصوصا ادبیات معاصر آشنا است و اما شاید کم‌تر کسی بداند که نام این کتاب از روستایی به همین نام (کلیدر) در شمال شرق ایران گرفته شده است.
 

ادامه مطلب

خانه ملک و سفر به گذشته

خانه ملک و سفر به گذشته

مشهد شهری است که در کنار چهره مذهبی، آثار تاریخی زیادی دارد و می‌تواند برای گردشگران و زائرینی که به این شهر سفر می‌کنند جذاب باشد. «خانه ملک» مکانی آرام در میان شلوغی بازار است که یکی از این آثار محسوب می‌شود. «خانه ملک» یکی از نمونه‌های زیبای به جای مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه به حساب می‌آید که اوایل قرن چهاردهم شمسی احداث شده است.
 

ادامه مطلب

ماه عسل فراموش نشدنی در مشهد

ماه عسل فراموش نشدنی در مشهد

باهشت ضمن تبریک صمیمانه به شما زوج های جوان شما را به ماه عسلی سرشار از آرامش دعوت می کند. اگر شما هم مانند بسیاری از زوج های تازه به وصال رسیده درمورد انتخاب منطقه ای برای گذراندن ماه عسل خود سردرگم هستید با ما در ادامه همراه باشید. در این متن برای شما پیشنهاداتی مفرح و در عین حال مقرون به صرفه داریم. شما میتوانید برای داشتن ماه عسل خاطره انگیز و دلنشین با چند کلیک ساده و با خیالی آسوده همه چیز را به ویزیت مشهد بسپارید.

ادامه مطلب

لالایی خراسانی

لالایی خراسانی

امروزه گمان می‌رود برای جذب گردشگر باید هزینه‌های گزاف صرف ساخت هتل‌، مرکز خرید و یا حتی پارک‌های آبی شود که این در جایی که لازم باشد، مطلوب است؛ اما با هزینه‌های کم‌تر هم می‌توان گردشگران را جذب کرد. یکی از مسائلی که گردشگران را کنجکاو به سفر رفتن می‌کند، یافتن نداشته‌های خویش است که درباره‌ی این موضوع به تجربه دریافته‌ایم که ایران می‌تواند با توجه به غنای فرهنگی بالا سرزمینِ یافتن نداشته‌های آنان باشد. یکی از جذابیت‌های بالای فرهنگ عمومی در هر سرزمینی لالایی‌های آن سرزمین است؛ نواهایی که با لحن و ریتم خاص خود به نوعی موسیقی طبیعی در دل هر منظره قدیمی و خاطره نوستالژیک تبدیل می‌شوند. نواهای لالایی تنها آوازی برای خوابیدن نیست، بلکه در درون خود فلسفه‌هایی دارد که علاوه بر استخراج مضامین تربیتی و رسم زندگی کردن در این نواها، می‌توان ردپایی از آرزوهای مادر برای کودک و دل‌نگرانی‌های او در لالایی‌ها یافت.

ادامه مطلب

تفاوت هتل و هتل آپارتمان چیست؟

تفاوت هتل و هتل آپارتمان چیست؟

شاید بارها برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بین انتخاب یک هتل و هتل آپارتمان دچار تردید شده باشید. مخصوصا اگر قیمت رزرو آن دو نیز تا حدودی نزدیک به هم باشد، در این حالت کدام انتخاب هوشمندانه تر است؟ چه تفاوتهایی بین خدمات یک هتل با یک هتل آپارتمان وجود دارد؟

ادامه مطلب

دومین زیارتگاه مشهد (ناصر یاسر) کجاست؟

دومین زیارتگاه مشهد (ناصر یاسر) کجاست؟

اگرچه مشهد، همیشه با نام امام رضا(ع) تداعی می شود، اما اگر در سال های اخیر راهی این شهر شده باشید، حتما نام زیارتگاه دیگری در نزدیکی مشهد به گوشتان خورده است که بعد از حرم امام رضا(ع)، زائرپذیرترین زیارتگاه این شهر است. امامزاده ای به نام «سید ناصر و سید یاسر» (سید ناصر یاسر) که در جنوب غربى مشهد قرار دارد.

ادامه مطلب

غذا در مشهد چه بخوریم؟

غذا در مشهد چه بخوریم؟

مشهد توریستی ترین شهر ایران است و همیشه مهمان های حرم امام رضا(ع) در آن روی چشم هستند. نشانه‌اش هم رستوران‌های درجه یکی است که در کمتر جای ایران آنها را پیدا خواهید کرد. در مشهد، شیشلیک (غذا) حرف اول را می‌زند و پدرخوانده منو محسوب می‌شود! شیشلیک نوعی کباب مرغوب است که نه فقط در ایران، بلکه در روسیه، مغولستان، لهستان و بخش‌هایی از اروپای مرکزی هم محبوبیت دارد! شیشلیک اصل از گوشت بره تهیه می‌شود اما با توجه به علایق محلی

ادامه مطلب

سقا حرم

سقا حرم

امروزه دیگر شغلی به نام «سقایی» در حرم مطهر وجود ندارد اما هنوز سقاخانه ها پابرجا بوده و هرروز خیل مشتاقان حضرت را سیراب می کند. آیا می دانید به چه کسانی در حرم «سقا» می گفتند؟

ادامه مطلب

نگاهی به نقاره خانه در حرم مطهر

نگاهی به نقاره خانه در حرم مطهر

در اوقات مشخص، به ویژه هنگام طلوع و غروب خورشید، در نقاره خانه سازه های کوبه ای و بادی نواخته می شد...

آیا می دانید وظیفه نقاره خانه چیست؟

نقاره خانه، متشکل از دو کلمه «نقاره» و «خانه» به محلی اطلاق می شود که در آن«نقاره» می نوازند. می توان نقاره خانه را جایی دانست که در اوقات مشخص، به ویژه هنگام طلوع و غروب خورشید، سازه هایی چون نقاره، کوس، کرنا و به طور کلی سازه های کوبه ای و بادی در آن نواخته می شد.

ادامه مطلب

ییلاق های اطراف مشهد

ییلاق های اطراف مشهد

دره های ییلاق اطراف مشهد به دلیل دارا بودن رودخانه های دائمی و باغ های میوه و آب و هوای معتدل مورد توجه گردشگران است که در کنار زیارت بارگاه منور رضوی در این مناطق حضور می یابند. فصل تابستان فرصت مناسبی برای گشت و گذار در طبیعت و سرزدن به مکان هایی است که به دلیل جاذبه های طبیعی و داشتن هوای مطبوع می تواند لحظات مفرحی را برای خانواد ها ایجاد کند.دره های ییلاق اطراف مشهد از جمله همین مکان ها هستند که به دلیل دارا بودن رودخانه های دائمی و باغ های میوه و آب و هوای معتدل همه روزه پذیرای مسافرانی از شهرهای مختلف کشور هستند که در کنار زیارت بارگاه منور رضوی ساعاتی را به تفریح و گردش در این مناطق می گذرانند. 

ادامه مطلب

خانه های تاریخی مشهد

خانه های تاریخی مشهد

خانه های تاریخی مشهد اطراف حرم مطهر رضوی واقع شده وبه دلیل سبک معماری و استفاده از هنرهایی مانند آینه کاری ،کاشی کاری های سنتی مورد توجه گردشگران قرار دارد. مشهد به دلیل وجود بارگاه منور رضوی و جایگاه تاریخی خود از گذشته دارای سبک معماری خاصی بوده است که امروز با گذشت قرن ها هنوز بخشی از آن به عنوان میراث ماندگار در برخی خانه های این شهر باقی مانده است. خانه هایی که امروز به عنوان هویت تاریخی مشهد شناخته می شوند و طی سال های گذشته به همت نهادهای دولتی و مردمی حفاظت و مرمت شده و امروز به عنوان موزه مورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد.

ادامه مطلب