اخبار گردشگری مشهد, جاذبه های مشهد, مجله گردشگری

کشف سنگ نگاره‌های باستانی در مشهد

Untitled 1 min13 4
مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی از کشف چندین مجموعه سنگ نگاره‌های باستانی در ارتفاعات جنوب شهر مشهد خبر داد.

Untitled 3 min12

محمود طغرایی اظهار کرد: در بررسی‌های باستان‌شناسی که اخیرا به منظور شناسایی، مستندسازی و ثبت ملی آثار تاریخی محدوده ارتفاعات جنوب مشهد درحال انجام است، تعداد چهار مجموعه جدید از سنگ نگاره‌های باستانی کشف و مورد مستند سازی قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این مجموعه سنگ نگاره‌های باستانی، نقوش متعددی از جمله نقش قوچ، بز کوهی، تصویر انسان با کمان در دست و در حال شکار به‌ صورت کنده شده بر روی سطوح سنگی ترسیم شده است.

طغرایی اضافه کرد: در بررسی‌های اولیه، پیشینه ایجاد این نقوش از پیش از تاریخ و حدود هزار تا ۶۰۰۰ سال پیش تشخیص داده شد که البته در حال بررسی است.

وی با اشاره به اهمیت باستان‌شناختی این آثار تاریخی فرهنگی خاطرنشان کرد: سنگ نگاره‌های باستانی به دلیل اینکه اندیشه و باورهای انسان‌های پیش از تاریخ را به‌ صورت تصویری و مستند نشان می‌دهند، بیانگر بخش مهمی از فرهنگ و تمدن بشری هستند.

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی با اشاره به آسیب پذیر بودن این سرمایه‌های ملی گفت: در سال‌های اخیر بخشی از این نقوش توسط افراد مختلف مورد تخریب قرار گرفته است.

به عنوان مثال: برخی از گروه‌های غیرحرفه‌ای کوهنوردی با رنگ پاشی بر روی نقوش، موجب از بین رفتن آن‌ها شده‌اند. در شهرستان طرقبه شاندیز نیز برداشت سنگ‌های معدنی آسیب گسترده‌ای به پهنه‌های سنگ نگاره‌ها وارد کرده‌اند که باید جلوی این تخریب‌ها گرفته شود.

وی ادامه داد: پس از مستندسازی این نقوش و حفاظت از آن‌ها، آثار مذکور در فهرست آثار ملی ثبت شده و به‌ عنوان مهم‌ترین جاذبه های گردشگری تاریخی در ارتفاعات جنوب مشهد، به مردم معرفی خواهند شد.

بر اساس گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی‌ گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، وی یادآور شد: با توجه به وجود عرصه‌ گسترده کشت دیم در این ارتفاعات به نام تخته مایان و عبور چندین راه ارتباطی تاریخی از روستاهای دامنه بینالود به سمت مشهد، تاکنون چندین آب انبار، قلعه تاریخی، راه سنگ چین، قنات تاریخی و چشمه‌های طبیعی آب مورد شناسایی قرار گرفته که ضرورت دارد حفظ و مرمت شوند.

سنگ نگاره‌

خراسان رضوی هم اکنون دارای بیش از هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و معنوی ثبت شده در فهرست آثار ملی است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

1 نظر در “کشف سنگ نگاره‌های باستانی در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *