مجله گردشگری

نسخ خطی عباسقلی خان در موزه بزرگ خراسان مشهد

موزه

از نسخ خطی عباسقلی خان در موزه بزرگ خراسان رونمایی شد.

نسخ خطی “عباسقلی خان وکیل الدوله” و آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی در موزه بزرگ خراسان رونمایی شد.

نمایشگاه نسخ خطی “عباسقلی خان وکیل الدوله” مربوط به دوره قاجار و صفویه رونمایی از نسخ خطی عباسقلی‌ خان در مشهدامروز همزمان با روز جهانی موزه‌ ها برای نخستین‌ بار در موزه بزرگ خراسان رضوی واقع در پارک کوهسنگی مشهد افتتاح شد.

همچنین همزمان با روز جهانی موزه‌ ها “نمایشگاه آثار عکاسی میراث و اقلیم و نمایشگاه آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی” با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در موزه بزرگ خراسان رضوی رونمایی شد.

دکتر سیاوش وکیلی از نوادگان عباسقلی‌ خان و صاحب آثار یادشده در حاشیه رونمایی از این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه با ۱۶۰ اثر خطی متعلق به عباسقلی خان و پسرش پاشاخان است که از پدر به فرزند ارشد به صورت موروثی رسیده است.

وی با بیان اینکه عباسقلی خان در دوران ناصرالدین شاه والی تربت‌ جام و باخرز در خراسان فعلی و مرو و هرات بود، افزود: عباسقلی خان سه فرزند داشت که پاشاخان و علیمردان‌ خان نامهای پسران وی بوده‌ اند و علیمردان‌ خان که داستانش معروف است، در جوانی به علت بیماری آبله فوت می‌ کند.

صاحب آثار خطی عباسقلی خان بیان کرد: این آثار ابتدا از سمت پاشاخان به اسدخان و پس از آن به پدربزرگ و پدر بنده، دکتر بهزاد وکیلی استاد پاتولوژی ایران به ارث می‌ رسد که پدرم در هنگام مرگ در سال ۱۳۷۹ این آثار را به من سپرد.

دکتر وکیلی افزود: تمبرهای فاخر مربوط به دوران احمدشاه و رضاشاه، دست‌نوشته های خطی، تلگرافهای مربوط به تبادل اطلاعات بین ایران و شوروی، کارت‌ پستال‌های متعدد، اسناد مربوط به مراودات‌ کاری و یک سند مهم پیرامون اعزام عباسقلی‌ خان به تربت‌ جام در سال ۱۲۶۷ از جمله آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: نمایشگاه های اسناد تاریخی از جمله نمایشگاه آثار خطی “عباسقلی خان” که امروز شاهد رونمایی از آن در موزه بزرگ استان هستیم، در معرفی میراث فرهنگی به مردم نقش بسزایی دارد.

سید جواد موسوی افزود: در این نمایشگاه ۱۶۰ اثر خطی از عباسقلی‌ خان توسط خاندان وکیلی به موزه بزرگ خراسان رضوی اهدا شد که از این اقدام ارزشمند آنان در معرفی تاریخ خراسان قدردانی می‌ شود.

وی بیان کرد: همزمان با روز جهانی موزه‌ ها، امروز همچنین شاهد رونمایی از نمایشگاه آثار عکاسی میراث و اقلیم و نمایشگاه آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی در موزه بزرگ خراسان رضوی هستیم.

عباسقلی‌ خان وکیل الدوله به حکم حکومتی ناصرالدین شاه قاجار به منطقه خراسان با مرکزیت “قونسولگری” تربت‌شیخ جام با اعطای نشان شیر و خورشید از نوع درجه اول در سال ۱۳۰۹ مطابق با سال ۱۲۶۷ هجری شمسی اعزام می‌شود که فرزند ایشان پاشا خان زرین قلم به عنوان وکیل سفیر ایران در روسیه مشغول مراودات سیاسی و روابط اقتصادی با دولت روسیه می‌ شود.

از عباسقلی خان آثار عمرانی و تاریخی متعددی به جای مانده که مدرسه علمیه عباسقلی‌ خان یکی از آنها است. این مدرسه، امروزه از مدارس حوزه علمیه مشهد است که در ابتدای خیابان نواب صفوی در نزدیکی حرم رضوی قرار دارد.

حمام عباسقلی‌ خان و بازار عباسقلی‌ خان از دیگر آثار به جا مانده از وی در مشهد است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *