اخبار گردشگری مشهد

سردیس حکیم فردوسی در دانشگاه فردوسی

دانشگاه فردوسی

نصب بزرگترین سردیس حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه فردوسی مشهد

موضوع باز طراحی میدان علوم از اواخر سال۹۸ و بهنصب بزرگترین سردیس حکیم فردوسی در دانشگاه فردوسی مشهد مناسبت هفتادمین سال تاسیس این دانشگاه در دستور کار بود.

دکتر عادل سپهر گفت: دانشگاه فردوسی مشهد تنها دانشگاه کشور است که هم هویت ملّی به واسطه نام ابوالقاسم فردوسی شاعر نامدار فارسی زبان و هم هویت معنوی به خاطر قرار گرفتن در شهر حرم امام هشتم شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا(ع) دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: در گذشته قرار بود در این میدان مجسمه بزرگی از فردوسی با هزینه یک شهروند نیکوکار که به هویت ایرانی و اسلامی کشور علاقه‌مند بود تامین شود، ولی با شکل گیری برخی سلایق مختلف این کار صورت نگرفت، اما از ابتدای سال۱۳۹۹ با تلاش بسیار و به رغم نظر‌های مختلف، موضوع باز طراحی میدان علوم و نصب این سردیس به تایید شورای فرهنگ عمومی استان رسید.

سپهر گفت: کار طراحی و چشم انداز این میدان در کارگروه‌های مختلف با حضور اصحاب صاحب نظر در معماری، ادبیات و مهندسی بعد از اعلام فراخوان برای باز طراحی این میدان انجام شد و ساخت این اثر از اواخر اردیبهشت امسال به صورت برداشتی انتزاعی از اثر استاد ابوالحسن خان صدیقی به سرانجام رسید و روز گذشته در میدان علوم دانشگاه فردوسی مشهد نصب شد و به زودی مراسم رسمی رونمایی از این اثر فاخر با اتمام مراحل نورپردازی و بازپیرایی میدان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: برای ساخت این سردیس از فایبرگلاس، رزین، گچ و سایر تثبیت کننده‌ها با روش‌های مختلف استفاده شده است تا در مقابل شرایط جوی ماندگاری بهتری داشته باشد.

دانشگاه فردوسی مشهد که سال۱۳۲۸ تاسیس شد سومین دانشگاه با سابقه ایران پس از دانشگاه‌های تهران و تبریز است. هم اینک در دانشکده‌های ادبیات و علوم انسانی، الهیات و معارف اسلامی، علوم، مهندسی، کشاورزی، علوم ریاضی، علوم اداری و اقتصادی، دامپزشکی، علوم تربیتی و روانشناسی، منابع طبیعی، علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه ۲۵هزار دانشجو تحصیل می‌کنند که بیش از چهار هزار نفر آن‌ها در مقطع دکتری، هشت هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند.

مجموعه دانشگاه فردوسی مشهد با ۱۳دانشکده، هفت پژوهشکده، ۱۳خوابگاه، کتابخانه مرکزی، ساختمانهای اداری، تاسیسات و محوطه‌های ورزشی و فضای سبز در گستره ۳۰۰هکتاری در جنوب غربی کلانشهر مشهد واقع شده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *