مجله گردشگری

جنگ معروف “رستم و اسفندیار” در کدام مکان اتفاق افتاد؟

رستم و اسفندیار

حسن گیاهی اظهار داشت: فریمان به دلیل مسافت نزدیک خود با شهر مشهد یکی از محبوب‌ترین مقاصد توریستی گردشگران محسوب می‌شود. این شهرستان از دیرباز به عنوان یکی از ییلاقات فوق العاده‌ی این ناحیه شناخته شود که یکی از مهمترین دلایل آن هم جواری این شهر با جاده‌ی تاریخی ابریشم است. در حال حاضر می‌توان در حوالی شهر بقایای به جای مانده از دوران قدیم و امپراتوری‌های گذشته را به عینه مشاهده کرد. این آثار باستانی سهم به سزایی در جلب گردشگران مشهد که در کنار زیارت خود به شهرهای اطراف مشهد سر می‌زنند دارد.

ایوان رزمگاه

این ایوان دیدنی و تاریخی که یکی از دیدنی‌های شاخص شهر فریمان است، در 52 کیلومتری شهر و در روستای رزمگاه واقع شده است. طبق مطالعات صورت گرفته گفته می‌شود جنگ معروف “رستم و اسفندیار” در این محل صورت گرفته است. در حال حاضر از این بنا، تنها ایوان اصلی آن به جای مانده و مابقی ساختار بر اثر مرور زمان از بین رفته‌اند. معماری بنا و همچنین گچ کاری‌ها و معماری آن شباهاتی با معماری قرن هشتم و یازدهم در خراسان و نواحی اطراف دارد. 

 آبگرم شاهان گرماب

این آبگرم فوق‌العاده در فاصله‌ 57 کیلومتری فریمان و در بخش قلندرآباد و در دهستان سفیدسنگ واقع شده است. درجه حرارت آب این چشمه در حدود 47 و می‌توان بدون بروز هیچ مشکلی از آن استفاده کرد. چرا که این آب گرم فاقد گوگرد و آمونیاک و شوره و بدون بو بوده و خاصیت‌های درمانی فوق‌العاده را در اختیار گردشگرانی که از آن دیدن می‌کنند می‌گذارد.

اثر درمانی این آب بر روی امراض پوستی مربوط به گوگرد نیست بلکه مربوط به “سیلیکات” آن است و چون از نظر کمی، املاح زیادی ندارد نوشیدن آن بی ضرر بوده و برای معالجه سنگ‌های مجاری ادرار و بیماری “اگزما” فوق‌العاده مفید است. 

منزل و موزه شهید مطهری

در میان بناهای تاریخی فرهنگی فریمان، مکان زندگی شهید مطهری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در قدیم این خانه باغی با وسعت حدود 3700 مترمربع را به خود اختصاص می‌داد که از مجموع زیر بنای قدیمی آن تنها حدود 120 متر شامل دو اتاق، هال و پذیرایی و فضای بهارخواب (تراس) برجای مانده‌است.

در این خانه زیبای مرمت شده در سال 1382 که فضایی سنتی دارد، در هفت غرفه آداب و رسوم گذشته مردم فریمان و نحوه معیشت فریمانی‌ها را به تصویر می‌کشد. همچنین هم اکنون در این موزه بیش از یکصد جلد از آثار استاد، لوازم شخصی، یادداشت‌ها و تصاویر وی در معرض دید عموم قرار دارد. این خانه که بخشی از خانه قدیمی پدر شهید مطهری است، در دوره پهلوی ساخته شده که در سال 1381 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 5932 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بند باستانی فریمان

یکی از جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی سیاحتی خراسان، “بند فریمان” است که فریمان را به قطب گردشگری شرق خراسان مبدل ساخته‌ است. سد (بند)در 10 کیلومتری غرب شهر فریمان واقع است و بنای اولیه آن به عصر مغول و به روایتی به دوران صفوی برمی‌گردد.

این سد یک بار در زمان عین‌الدوله مرمت و اخیراً هم ارتفاع آن افزایش یافته‌ است. این سد، دستخوش حوادث طبیعی زیادی بوده، گویا سطح اولیه بستر آن آجرفرش بوده که بر اثر رسوب و گل و لای زیاد، پوشیده‌ است. ارتفاع این بند باستانی در حال حاضر به 20 متر می‌رسد. این بند را از آجرهایی قوی و مستحکم ساخته اند به همین دلیل در طول دوران همواره پا برجای مانده و با زیبایی‌های خود توانسته گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

مقبره ارسلان جاذب و میل ایاز

این مقبره مربوط به ارسلان جاذب والی و سپهسالار توس و یکی از دو سردار سلطان محمود غزنوی است که در مدخل جنوبی دشت توس در محل سنگ بست رباطی بنا نهاد و گور خود را نیز در میان آن رباط ساخت .سال 419 ه.ق یا 420 ه.ق وفات یافت و در همان مکان به خاک سپرده شد.

این بنا، از بناهای ارزشمند قرون اولیه اسلام در خراسان است که به صورت چهار اطاقی تبدیل به هشت ضلعی شده و سپس گنبد آجری زیبایی از نوع یک پوش بر فراز آن قرار گرفته‌است. فضای داخلی آن با رنگهای مختلف و نقوش هندسی، کتیبه کوفی و گچبری زینت یافته‌است و گوشواره‌ای مشبک پا کار گنبد، و آجر چینی خفته و راسته بنا، خط کوفی معقلی زیر گنبد و تکرار کلمه محمود در آن از ویژگی‌های این بنا است.

این مقبره مربوط به ارسلان جاذب والی و سپهسالارتوس و یکی از دو سردار سلطان محمود غزنوی است که در مدخل جنوبی دشت توس در محل سنگ بست رباطی بنا نهاد و گور خود را نیز در میان آن رباط ساخت .سال 419 ه.ق یا 420 ه.ق وفات یافت و در همان مکان به خاک سپرده شد.

این بنا از بناهای ارزشمند قرون اولیه اسلام در خراسان است که به صورت چهار اطاقی تبدیل به هشت ضلعی شده و سپس گنبد آجری زیبایی از نوع یک پوش بر فراز آن قرار گرفته‌است. فضای داخلی آن با رنگهای مختلف و نقوش هندسی، کتیبه کوفی و گچبری زینت یافته‌است و گوشواره‌ای مشبک پا کار گنبد، و آجر چینی خفته و راسته بنا، خط کوفی معقلی زیر گنبد و تکرار کلمه محمود در آن از ویژگی‌های این بنا است.

هنرهای سنتی و سوغات

در فریمان نیز مانند دیگر شهرستان‌های خراسان رضوی هنوز می‌توان بعضی از مشاغل و هنرهای سنتی را درکوچه و بازار مشاهده کرد. مهم‌ترین هنر سنتی فریمانیان بافت قالیچه ‌است که در بافت این قالیچه‌ها از شهرت به سزایی برخوردارند. حلاجی، آهنگری، مسگری و خراطی از دیگر مشاغل این شهر به شمار می‌آیند.

از سوغات شهرستان فریمان می‌توان از قالیچه‌هایی نفیس که در اغلب مناطق روستایی و بعضی نقاط شهری بافته می‌شوند یاد کرد. همچنین فریمان از دیرباز به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز تولید “قندکله” شناخته می‌شده که امروزه نیز قند فریمان به سبب کیفیت عالی از شهرتی بسزا برخوردار است.

 

news 3

 

news 1

news 2

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *